Jak pozbyć się uprzedzeń? Wakacyjna praca nad sobą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak pozbyć się uprzedzeń? Wakacyjna praca nad sobą
Jak się pozbyć uprzedzeń i złych emocji?Foto: Shutterstock.com/pathdoc

Bagaż doświadczeń niesiony przez każdego z nas sprawia, że niejednokrotnie patrzymy na świat i otaczających nas ludzi przez pryzmat wcześniejszych obserwacji i założeń. Jak przekonuje psycholog Małgorzata Kornacka, to właśnie one przyczyniają się do budowania uprzedzeń. Jak sobie radzić z tymi negatywnymi uczuciami i czy możliwe jest podjęcie pracy nad sobą? 

– Wakacje to wspaniały czas do podjęcia pracy nad sobą i swoimi relacjami. Wcale nie musi to oznaczać czegoś nieprzyjemnego. Pamiętajmy o tym, że grupa, która zmaga się z danym problemem, najczęściej ma też jego rozwiązanie. Uważam, że warto wprowadzić sobie do głowy program naprawczy i konsekwentnie go realizować – przekonywała w audycji "Leniwe przedpołudnie" Małgorzata Kornacka, psycholog, terapeuta.

Fakty i interpretacje 

– Częsty błąd, popełniany przez wielu z nas, polega na myleniu faktów i interpretacji. Do konfliktów w relacjach – partnerskich, rodzinnych lub przyjacielskich – doprowadzają właśnie one, nasze interpretacje. Warto zastanowić się nad tym, co aktualnie myślimy oraz czy jest to fakt czy tylko nasza interpretacja danego stanu rzeczy. Szybko może okazać się, że rzeczywistość jest zupełnie inna niż nasze wyobrażenia – wyjaśniała psycholog. 

– Dobrym przykładem może być opowieść o niedobrej zupie: jeśli ktoś ugotował dla nas posiłek i okazuje się, że jest przesolony, w naszej głowie możemy sobie zinterpretować, że dana osoba zrobiła to celowo i na złość. Tymczasem fakt jest taki, że po prostu zupa jest niesmaczna i nie ma to nic wspólnego z intencjami drugiego człowieka – dodała. 

Przez pryzmat uprzedzeń 

– Często wydaje nam się, że patrzymy na świat i widzimy, jak on funkcjonuje. Tak naprawdę jednak każdy z nas obserwuje wydarzenia przez okulary uprzedzeń i zebranych doświadczeń. W tym miejscu pojawia się przestroga dla osób, które często mają rację: często nie znaczy zawsze. W wielu przypadkach nasza intuicja i uprzedzenia dają nam mądrość życiową. Czasem jednak zbyt mocno kierując się doświadczeniem, ulegamy pewnej iluzji i błędnie zarzucamy komuś coś, co zupełnie nie było jego intencją – usłyszeliśmy w Programie 3 Polskiego Radia. 

Szkodliwe założenia 

– Błędem, który często popełniamy, jest przyjęcie założenia, że dana osoba już się nie zmieni. Jeśli takie jest nasze nastawienie, nie będziemy zauważać małych rzeczy, a co za tym idzie, nie uda nam się ich docenić. Przełoży się to na osłabienie motywacji osoby, która nie będzie chciała więcej się starać. Nasze uprzedzenia sprawiają, że nie dajemy komuś szansy na małe zmiany, a przecież rozwiązanie każdego, nawet największego kryzysu rozpoczyna się właśnie od takich małych kroków – podsumowała Małgorzata Kornacka.

Posłuchaj

49:09
Jak pozbyć się uprzedzeń? Wakacyjna praca nad sobą (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Gość: Małgorzata Kornacka (psycholog, terapeuta)
Data emisji: 10.07.2022
Godzina emisji: 11.08

Polecane