Film animowany w Poznaniu - Międzynarodowy Festiwal ANIMATOR

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Film animowany w Poznaniu - Międzynarodowy Festiwal ANIMATOR
Plakat 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych "Animator" w PoznaniuFoto: materiały promocyjne

Już po raz 15. w Poznaniu spotykają się miłośnicy animacji. Międzynarodowy Festiwal ANIMATOR to największy wydarzenie związane filmem animowanego w Polsce i jedno z ważniejszych tego typu konkursów w Europie. Co więcej, członkowie jury mają prawo rekomendacji kandydatów do Oscara w kategorii animacji.

ANIMATOR jest festiwalem filmów animowanych przeznaczonych przede wszystkim dla widzów dorosłych. W programie uwzględniono produkcje artystyczne, rozrywkowe, komercyjne, kinowe, studyjne. 

Wydarzenie powraca do Poznania po dwóch latach pandemicznej przerwy. Tradycją festiwalu jest, że pojawią się na nim goście z Polski i z zagranicy. W tym roku w jury zasiądzie m.in. Daniel Gill, animator wielu znanych animowanych filmów pełnometrażowych jak "Anomalisa", "Wyspa Psów" czy "Farmageddon".

ANIMATOR po raz 15.

– Jak wiele wydarzeń kulturalnych, mamy w tym roku dużo mniejszy budżet. Postanowiliśmy jednak zapewnić naszym widzom maksymalnie pełną ofertę. Na tegorocznym ANIMATORze będzie trochę mnie gości, ale mamy nadzieję, że nikt nie odczuje tego jakoś specjalnie – mówił w Trójce Marcin Giżycki, dyrektor artystyczny festiwalu.

– Premierom poświęcone są konkursy, w tym główny Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkich oraz Konkurs Filmów Pełnometrażowych. W tej kategorii mamy wyróżnionych pięć tytułów. Warto dodać, że poza konkursem będą miały projekcie światowych produkcji, w tym kilka premier – zaznaczył gość audycji "Fajny film". 

Czytaj także:

Konkursy i wydarzenia towarzyszące 

– Centrum festiwalowe znajduje się na Placu Wolności. Zaplanowaliśmy tam projekcie i wydarzenia towarzyszące konkursom – dodał Marcin Giżycki. 

Dodajmy, że organizatorzy zaplanowali spotkanie z holenderskim artystą Hisko Hulsingiem oraz Caroliną Lopez Caballero, dyrektor najstarszego w Hiszpanii festiwalu filmów animowanych.

ANIMATOR 2022 - spot / MFFA Animator


ANIMATOR w Poznaniu trwa do 15 lipca.

Posłuchaj

2:55
Film animowany po raz 15. Międzynarodowy Festiwal ANIMATOR w Poznaniu (Fajny Film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość:  Marcin Giżycki (dyrektor artystyczny festiwalu ANIMATOR)
Data emisji: 9.07.2022
Godzina emisji: 7.44

IAR/zch

Polecane