Mariusz Czerkawski: pierwsze lodowisko było na parkingu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mariusz Czerkawski: pierwsze lodowisko było na parkingu
Mariusz CzerkawskiFoto: Art Media Factory / shutterstock

Przez wielu uważany jest za najwybitniejszego polskiego hokeistę. W najlepszej lidze świata spędził 12 sezonów, gdzie reprezentował barwy Boston Bruins, Edmonton Oilers, New York Islanders, Montreal Canadiens i Toronto Maple Leafs. Jako pierwszy Polak wystąpił też w Meczu Gwiazd NHL. Gościem audycji "Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość" był Mariusz Czerkawski.

  • Mariusz Czerkawski to hokeista, menadżer hokejowy, komentator sportowy i prezenter telewizyjny. Jeden z najwybitniejszych polskich hokeistów w historii.
  • Po raz pierwszy swoich sił na łyżwach spróbował jako ośmiolatek. Był wówczas wychowankiem GKS Tychy.
  • Już jako 19-latek, w 1991 roku, zdobył Złoty Kij, co czyniło go najlepszym hokeistą rozgrywek ligi. Był najmłodszym laureatem tej nagrody w historii. 

Zamiast parkingu... lodowisko

– Pierwsze lodowisko było na parkingu. W latach 80. były one jeszcze puste. Tylko gdzieniegdzie parkowały maluchy lub duże fiaty. Tornistry ustawialiśmy jako bramki, a na kolana zakładaliśmy książki. Wszystko po to, by nie bolało tak bardzo, gdy dostanie się krążkiem – wspominał w Trójce Mariusz Czerkawski. 

– Z drugiej strony bloku było sporo asfaltu i nieużywana zimą piaskownica. Razem z chłopakami szuflami odgarnialiśmy teren, który mój tata na noc zalewał wodą. Miałem wtedy osiem, a może dziewięć lat. Najpierw jeździliśmy na butach, potem miałem już łyżwy i starałem się grać w nich. Lód nie był jednak idealny i często przebijał przez niego asfalt. W ten sposób spędzaliśmy zimę całą gromadką. Bawili się tak wszyscy chłopcy z osiedla. Mieliśmy naprawdę sporo frajdy – przyznał gość audycji "Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość". 

Mariusz Czerkawski był gościem Kasi Ciepielewskiej i Łukasza Sobolewskiego w audycji "Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość" Mariusz Czerkawski był gościem Kasi Ciepielewskiej i Łukasza Sobolewskiego w audycji "Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość"


Sport od początku

– Tata nie miał za bardzo pojęcia o jeździe na łyżwach. Do tej pory nie jeździ, mimo że kilka razy podchodził do nauki. Moja mama dawała sobie radę znacznie lepiej. Miała nawet swoje łyżwy figurowe, co nie było tak oczywiste. Mówimy tutaj przecież o przełomie lat 70. i 80. – opowiadał.

– Ja też dostałem upragnione łyżwy. Pomogła je mamie kupić koleżanka z Poznania. Gdy w końcu otworzyłem tę wymarzoną paczkę, moja mina zrzedła. Łyżwy co prawda były czarne, ale figurowe. Na pytanie mamy o moją kwaśną minę, powiedziałem jej, że przecież ja chcę grać w hokeja – wspominał z uśmiechem.

Czytaj także:

Posłuchaj

51:10
Mariusz Czerkawski gościem Trójki cz.1 (Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nie tylko hokej 

– Zaczęło się  kiepsko, ale skończyło bardzo dobrze. Łyżwy w końcu udało się wymienić na właściwe, a w Tychach powstało pierwsze kryte lodowisko. To tam jeździłem wraz z mamą. Mieliśmy taką możliwość prawie przez cały rok, z wykluczeniem miesięcy letnich – dodał. 

– Zawsze chciałem żyć sportowo. Mój tata zawsze był aktywny. Grał nawet w zakładowym klubie i biegał długie dystanse. Ja z kolei przez cały czas chciałem być sportowcem, trenować sztuki walki, być kolarzem lub piłkarzem. Nazwiska moich idoli naprawdę działały mi na wyobraźnię – podsumował. 

"


Złoty Kij i NHL

Talent Mariusza Czerkawskiego został dostrzeżony przez członków północnoamerykańskiej ligi NHL. Kolejne kluby pochodziły ze Szwecji oraz Stanów Zjednoczonych. W 1992 roku sportowiec wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich w Albertville oraz w pięciu Mistrzostwach Świata (1991 - Jugosławia, 1992 - Czechosłowacja, 1998 - Słowenia, 2000 - Polska, 2002 - Szwecja).

Był wielokrotnym reprezentantem Polski. Na początku kariery występował w reprezentacji Polski juniorów. Został najlepszym strzelcem podczas Mistrzostw Europy Juniorów w 1990 roku. Na Mistrzostwach Świata Juniorów Grupy B w 1991 roku był najlepszym strzelcem, najlepiej punktującym graczem oraz został wybrany na "Najbardziej Wartościowego Gracza" zawodów.


Posłuchaj

51:06
Mariusz Czerkawski gościem Trójki cz.2 (Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Karierę sportową Mariusz Czerkawski zakończył 24 lipca 2009 roku.  

***

Tytuł audycji: Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość
Prowadzący: Katarzyna Ciepielewska Łukasz Sobolewski
Gość: Mariusz Czerkawski (hokeista, komentator sportowy, prezenter)
Data emisji: 10.07.2022
Godziny emisji: 12.06, 13.07

Polecane