Rocznica "krwawej niedzieli". Sellin: Ukraińcy są coraz bardziej otwarci, aby wyjaśnić tę tragedię

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Wkrótce przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. Politycy biorący udział w "Śniadaniu w Trójce" zgodzili się, że uda się zbudować nowe relacje polsko-ukraińskie, mimo historycznych obciążeń. – Myślę, że będziemy się dogadywać w sprawie dla nas bardzo ważnej, żeby móc wznowić prace poszukiwawcze, a potem ekshumacyjne i upamiętniające m.in. ofiary rzezi wołyńskiej – powiedział Jarosław Sellin z PiS. Gośćmi Beaty Michniewicz byli również Marek Sawicki (PSL), Marcin Kierwiński (KO) oraz Paweł Sałek (KPRP).

11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, które zostało dokonane przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. W trakcie audycji "Śniadanie w Trójce" rozmawiano o tym, czy przypadająca w najbliższy poniedziałek rocznica może ożywić antyukraińskie pretensje i rosyjską propagandę. Zastanawiano się, jak z godnością można uczcić ofiary w tym szczególnym czasie.

Marek Sawicki wskazał, że "PSL przez wiele kadencji Sejmu mocno dbało o pamięć o tamtych wydarzeniach i o wyjaśnienie tego – w historycznym porządku, a nie w porządku wojenno-wojskowym. – W tej chwili mamy sytuację, kiedy powinniśmy w sposób szczególny w tej sprawie zachować umiar i wstrzemięźliwość – powiedział. Dodał, że pracę  w tym temacie powinna podjąć powołana komisja historyczna. – Zmieniają się relacje polsko-ukraińskie i Polacy pokazali, jak bardzo mocno związani są tradycją, historią i wartościami z narodem ukraińskim – podkreślił.

Jarosław Sellin wypowiedział się na  temat powstałej grupy roboczej, która ma zajmować się procedowaniem wzajemnych upamiętnień – zarówno polskich na terenie Ukrainy, jak i ukraińskich na terenie Polski. – Po stronie polskiej skład już jest wskazany – zaznaczył i dodał, że "czekamy na propozycje strony ukraińskiej". – Myślę, że będziemy się dogadywać w sprawie dla nas bardzo ważnej, żeby móc wznowić prace poszukiwawcze, a potem ekshumacyjne, a potem upamiętniające m.in. ofiary rzezi wołyńskiej na terenie Wołynia – powiedział. – Ukraińcy są na to coraz bardziej otwarci. Nawet dochodzą do nas sygnały, że ludność ukraińska – na tamtych terenach – porządkuje i oczyszcza te miejsca, gdzie są pochówki.

Marcin Kierwiński mówił o tym, jak w tym szczególnym czasie oddać hołd ofiarom tamtej tragedii. – Myślę, że po prostu trzeba mówić prawdę o tym wydarzeniu. (...) To było ludobójstwo i nie można o tym zapominać. – To już jest historia, dziś mamy zupełnie inną sytuację, kiedy – jak wskazał –  "to porozumienie polsko-ukraińskie można budować od nowa". – Ta sytuacja [wojny – przyp. red.] bardzo zbliżyła Polaków i Ukraińców. – Polacy okazali gigantyczne serce, gigantyczną empatię. Polacy są tym narodem, który najbardziej utożsamia się z walką Ukrainy – podkreślił. Jak wskazał, jest to budulec, na którym można stworzyć całkowicie "nową i dobrą przyszłość. – Myślę, że powinniśmy z tego skorzystać. – Pamiętajmy o prawdzie historycznej, ale dzisiaj jest czas, aby dwa narody robiły wszystko, aby te blizny się goiły – podkreślił. 

Paweł Sałek mówił o planach prezydenta Polski w związku z obchodami rocznicy. – Andrzej Duda będzie uczestniczył w oficjalnych uroczystościach na Skwerze Wołyńskim w Warszawie – zapowiedział minister. Odniósł się również do przytoczonych słów ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który zarzucał prezydentowi, że kwestia wołyńska nie została przez niego poruszona w czasie wizyty w Kijowie, i podkreślił, że prezydent od wielu lat – także będąc na Ukrainie – akcentował tragizm wydarzeń na Wołyniu. Paweł Sałek przypomniał symboliczną wizytę Andrzeja Dudy na Ukrainie, kiedy składał on na polu wieniec i kwiaty w miejscu, gdzie kiedyś była polska wieś, aby upamiętnić ludzi, którzy tam wówczas mieszkali. – Dzisiaj mamy zupełnie inne okoliczności, związane z wojną na Ukrainie – powiedział. – Polacy okazali wielkie serce i te sprawy dotyczące historii poszły trochę w zapomnienie, aczkolwiek rocznica poniedziałkowa na pewno będzie podkreślała to, co było tragedią – zaznaczył.


Najczęściej czytane

Posłuchaj

51:46
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Jarosław Sellin: czekamy na propozycje ze strony ukraińskiej (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Marcin Kierwiński (KO), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Marek Sawicki (PSL), Jarosław Sellin (PiS)
Data emisji: 9.07.2022
Godzina emisji: 09.05

eś/kr

Polecane