Wojska Obrony Terytorialnej zachęcają: spędź wakacje na szkoleniu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojska Obrony Terytorialnej zachęcają: spędź wakacje na szkoleniu
Szkolenie Wojsk Obrony TerytorialnejFoto: Wojsko Polskie

Już po raz kolejny dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej organizuje wakacyjne szkolenia wojskowe w ramach akcji "Wakacje z WOT". Bierze w nich udział 500 ochotników z pięciu województw. Te szkolenia mogą się okazać przepustką do armii.

  • Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej akcję "Wakacje z WOT" organizuje od 2019 roku. Do tej pory z tej formy szkolenia skorzystało ponad osiem tysięcy ochotników
  • Szkolenie podstawowe trwa 16 dni i kończy się przysięgą wojskową

Krew, pot i łzy zamiast plaży

Kto nie lubi leniwego wypoczynku, może zdecydować się na wakacje z wojskiem. – Akcja skierowana jest głównie do pełnoletnich uczniów, studentów, ale także nauczycieli i wykładowców, którzy mają ochotę przerwę w nauce zamienić na szkolenie wojskowe – mówi Anna Jasińska-Pawlikowska z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Program cieszy się sporym zainteresowaniem, a Wielkopolanie i Lubuszanie chętnie zamieniają wypoczynek na nadmorskiej plaży na wakacje, które są niezwykle aktywne i wymagają niezwykłego zaangażowania i hektolitrów wylanego potu i łez. Bo na tym polega trening i poznawanie wojskowego rzemiosła – tłumaczy.

Przeczytaj także


Szkolenie, egzamin, przysięga

Podczas szkolenia panuje pełne równouprawnienie i panie nie mają co liczyć na taryfę ulgową. Ale też decydując się na "Wakacje z WOT", wcale na nią nie liczą. – To nie są zajęcia, z którymi mamy na co dzień do czynienia: tutaj potrzeba więcej siły, techniki i determinacji – stwierdza jedna z uczestniczek.
– To m.in. sprawdzian z wychowania fizycznego: instruktorzy sprawdzają, w jakiej formie kandydaci przekraczają bramy jednostki. Następne dni będą intensywnym, nawet kilkunastogodzinnym treningiem wojskowym – opowiada Anna Jasińska-Pawlikowska. – A to dlatego, że przyszli terytorialsi muszą nauczyć się bezpiecznego i efektywnego posługiwania bronią, podstaw taktyki oraz podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki – wyjaśnia.

16-dniowe szkolenie zakończy egzamin oraz przysięga wojskowa.

Pierwszy dzień "szesnastki"/YouTube Wojska Obrony Terytorialnej


Posłuchaj

3:37
A może wakacje z karabinem? (Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Karolina Kamińska
Data emisji: 8.07.2022
Godziny emisji: 12.24

pr

Polecane