Wojska Obrony Terytorialnej zachęcają: spędź wakacje na szkoleniu
2022-07-08, 12:07 | aktualizacja 2022-07-08, 16:07
Już po raz kolejny dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej organizuje wakacyjne szkolenia wojskowe w ramach akcji "Wakacje z WOT". Bierze w nich udział 500 ochotników z pięciu województw. Te szkolenia mogą się okazać przepustką do armii.
- Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej akcję "Wakacje z WOT" organizuje od 2019 roku. Do tej pory z tej formy szkolenia skorzystało ponad osiem tysięcy ochotników
- Szkolenie podstawowe trwa 16 dni i kończy się przysięgą wojskową
Krew, pot i łzy zamiast plaży
Kto nie lubi leniwego wypoczynku, może zdecydować się na wakacje z wojskiem. – Akcja skierowana jest głównie do pełnoletnich uczniów, studentów, ale także nauczycieli i wykładowców, którzy mają ochotę przerwę w nauce zamienić na szkolenie wojskowe – mówi Anna Jasińska-Pawlikowska z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Program cieszy się sporym zainteresowaniem, a Wielkopolanie i Lubuszanie chętnie zamieniają wypoczynek na nadmorskiej plaży na wakacje, które są niezwykle aktywne i wymagają niezwykłego zaangażowania i hektolitrów wylanego potu i łez. Bo na tym polega trening i poznawanie wojskowego rzemiosła – tłumaczy.
Przeczytaj także
- Powstała Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej. Płk Marek Pietrzak: duża odpowiedzialność i oczekiwania
- Ruszają "wakacje z WOT". Pół tysiąca ochotników odbędzie szkolenie wojskowe
- Amerykańscy żołnierze będą szkolić terytorialsów. Nauczą ich obsługi pocisków Javelin
Szkolenie, egzamin, przysięga
Podczas szkolenia panuje pełne równouprawnienie i panie nie mają co liczyć na taryfę ulgową. Ale też decydując się na "Wakacje z WOT", wcale na nią nie liczą. – To nie są zajęcia, z którymi mamy na co dzień do czynienia: tutaj potrzeba więcej siły, techniki i determinacji – stwierdza jedna z uczestniczek.
– To m.in. sprawdzian z wychowania fizycznego: instruktorzy sprawdzają, w jakiej formie kandydaci przekraczają bramy jednostki. Następne dni będą intensywnym, nawet kilkunastogodzinnym treningiem wojskowym – opowiada Anna Jasińska-Pawlikowska. – A to dlatego, że przyszli terytorialsi muszą nauczyć się bezpiecznego i efektywnego posługiwania bronią, podstaw taktyki oraz podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki – wyjaśnia.
16-dniowe szkolenie zakończy egzamin oraz przysięga wojskowa.
Pierwszy dzień "szesnastki"/YouTube Wojska Obrony Terytorialnej
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Karolina Kamińska
Data emisji: 8.07.2022
Godziny emisji: 12.24
pr