Polacy zdobyli wodospad Skorga w Norwegii. Jako pierwsi na świecie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polacy zdobyli wodospad Skorga w Norwegii. Jako pierwsi na świecie
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Siedmiu Polaków pokonało, dziewiczy dotąd, wodospad Skorga w Norwegii. To drugi w Europie i siódmy na świecie pod względem wysokości próg rzeczny. 

Polacy zdobyli dziewiczy wodospad Skorga

Grupa siedmiu śmiałków z Polski: Dariusz Pachut, Dimitri Wika, Kuba Poburka, Miłosz Forczek, Jan Wierzejski, Wojciech Kozakiewicz i Tomasz Grodzicki jako drużyna Oshee Slide Challenge zdobyli dziewiczy wodospad Skorga w Norwegii, który jest drugim co do wysokości wodospadem w Europie. Wyprawa jest elementem szeroko zakrojonego programu polskich wspinaczy - chcą zdobyć koronę wodospadów – 10 najwyższych wodospadów świata.

Grupa wyruszyła z bazy 22 marca o godz. 10.00. Zjazd na linach z wysokości 864 m wspinacze rozpoczęli o godzinie 15.00. Kontynuowali nieprzerwanie przed ponad 12 godzin, do godziny 3.30 nad ranem. Wyprawa zakończyła się sukcesem. 

Najczęściej czytane

Uczestnik wyprawy: gdyby nasze stanowisko puściło, to krzyż na drogę

O niezwykle trudnym wyzwaniu opowiedział uczestnik ekspedycji Miłosz Forczek – ratownik GOPR oraz spadochroniarz z 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie. – To zupełnie nieznany teren. Dwa razy musieliśmy mocno oddalić się od wody ze względu na roztopy śniegu, który ma ponad metr grubości. Gdy śnieg ten zaczyna pękać, ciągnie za sobą masę materiału skalnego. Kilka razy koło nas przelatywały bloki skalne wielkości połowy człowieka. Gdyby nasze stanowisko puściło, to krzyż na drogę. Staramy się tam chodzić bardzo delikatnie – opisywał.

Drużyna Oshee Slide Challenge swój projekt rozpoczęła w 2019 roku zjazdem na linach z najwyższego wodospadu świata Salto Angel w Wenezueli. Drugi co do wysokości Tugela w RPA wspinacze pokonali w lutym tego roku. Wodospad Skorga w Norwegii to trzeci próg rzeczny na koncie zespołu.


Posłuchaj

4:04
Siódemka polskich wspinaczy zdobyła dziewiczy wodospad Skorga w Norwegii (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Slide Challenge - Salto Angel/Korona Wodospadów Slide Challenge

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Gąska
Data emisji: 08.07.2022
Godzina emisji: 12.35

IAR/kr

 


Polecane