Mikroturystyka, czyli wakacyjny wypoczynek za rogiem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mikroturystyka, czyli wakacyjny wypoczynek za rogiem
Lasy, parki, okolice jezior i rzek to tylko niektóre miejsca, w których wypoczywają osoby ładujące swoje baterie podczas alternatywnych wakacji albo urlopu. Na zdjęciu: warszawiacy odpoczywający na plaży nad WisłąFoto: PAP/Radek Pietruszka

Zamiast wyjazdu do nadmorskiego kurortu – namiotowy wypad nad rzekę, a zamiast przemierzania długich szlaków górskich – spacery po okolicznych lasach. To wszystko maksymalnie kilkanaście kilometrów od domu. Amatorów wrażeń w najbliższej okolicy przyciąga tzw. mikroturystyka.

Mikroturystyka – nie liczy się odległość, ale jakość

Po co pokonywać setki, a nawet tysiące kilometrów, skoro nowe i ciekawe miejsca znajdują się o wiele bliżej naszej kanapy? Podobne pytanie zadali sobie miłośnicy tzw. mikroturystyki. Lasy, parki, okolice jezior i rzek to tylko kilka przykładów miejsc, w jakich wypoczywają osoby ładujące swoje baterie podczas alternatywnych wakacji albo urlopu.

Przykładem jest pan Mariusz Sobolewski z warszawskiego Grochowa, który wolne dni spędza nad brzegiem Wisły. – Dzisiejszą noc spędzę nad rzeką. Wydaje się, że bobry spodziewały się mojej wizyty w tym miejscu, gdyż już przygotowały śledzie. To miło z ich strony – żartował w rozmowie z Trójkowym reporterem.


Najczęściej czytane

"Prawdziwy turysta myśli sercem, a nie umysłem"

Mikroturystyka to trochę survival, trochę biwak i w dodatku wizyta w rezerwacie przyrody. Sami odpowiadamy za jej scenariusz i sami decydujemy, w którym momencie pora się spakować i wrócić do domu.

– Jest to powrót do natury. Takie indywidualne przeżycia, szczególnie w obszarze turystyki, są bardzo ważne, dlatego że prawdziwy turysta myśli sercem, a nie umysłem – podkreślił ekspert do spraw turystyki Adam Karpiński. Są to wypady niedrogie, a zarazem ciekawe emocjonalnie. Rzeki, lasy, czasami pagórki w okolicach naszych miast  mikroturyzm cały czas się rozwija, bo ta forma nie wymaga od nas ani przygotowania, ani żadnego zezwolenia. To my sami decydujemy – mówił.

Rozwój mikroturystyki napędza też sytuacja ekonomiczna  rosnące ceny zorganizowanych form podróży i wypoczynku czy chęć przebywania poza dużymi skupiskami turystów. To z pewnością wpływa na nasilanie się tego rekreacyjnego trendu.


Posłuchaj

3:07
Wakacje bez dalekich wyjazdów. Mikroturystyka coraz popularniejsza (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

CIEKAWE MIEJSCA w okolicy Warszawy. 10 pomysłów na wolne popołudnie GDZIE BĄDŹ/GDZIE BĄDŹ

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 08.07.2022
Godzina emisji: 11.15

kr

 


Polecane