"Trójka pod Księżycem": Peter Brook i lato 2022 w teatrze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Trójka pod Księżycem": Peter Brook i lato 2022 w teatrze
Peter BrookFoto: PAP/EPA/CLAUDIO ONORATI

2 lipca w Paryżu odszedł w wieku 97 lat Peter Brook. Był artystą totalnym i filozofem zarazem. Reżyserował spektakle teatralne i operowe oraz filmy. Zaproponował nowe odczytanie na scenie dzieł Szekspira ("Sen nocy letniej", "Tytus Andronicus", "Tragedia Hamleta"). Wraz z Jeanem-Claudem Carrière adaptował i wystawił teatralną wersję indyjskiego poematu epickiego "Mahabharata". Jego doświadczenia zdobyte podczas wypraw do Afryki i Azji zainspirowały antropologów teatru.

Tworzył najpierw w Londynie, później, od lat 70., w Paryżu, gdzie założył Międzynarodowy Ośrodek Poszukiwań Teatralnych i ożywił opuszczony budynek Teatru Bouffes du Nord. Współpracował z polskimi artystami teatru: Jerzym Grotowskim, Ryszardem Cieślakiem i Andrzejem Sewerynem. Jego spektakle pokazywane były wielokrotnie w Polsce. Najczęściej bywał we Wrocławiu, w którym zaprezentował większość swoich ostatnich dzieł teatralnych. Był autorem książek, wśród których wyjątkowe znaczenie dla współczesnego teatru miała "Pusta przestrzeń".

O Peterze Brooku rozmawiali profesorowie: Józef Opalski (Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie) oraz Piotr Rudzki (Uniwersytet Wrocławski) i nie poprzestali na intelektualnych rozważaniach – opowiedzieli liczne anegdoty.

O lecie 2022 w gdańskim Teatrze Wybrzeże porozmawialiśmy z Radosławem Paczochą – dramatopisarzem, od 2021 roku zastępcą dyrektora i kierownikiem literackim tego teatru. Sezon wakacyjny rozpocznie tam 9 lipca premiera farsy M. Frayna "Czego nie widać" w reżyserii Jana Klaty. Wspomnieliśmy ważne spektakle w biografii tego reżysera, zrealizowane w Gdańsku w XXI wielu.

Sezon 2021/22 w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy zakończył na początku czerwca maraton spektakli tego sezonu. Jednym z nich, zarazem jednym z najważniejszych w polskim teatrze, była adaptacja "Fanny i Aleksander" Ingmara Bergmana w reżyserii Łukasza Kosa. 3 czerwca rozmawialiśmy z reżyserem spektaklu oraz z dyrektorem legnickiego teatru Jackiem Głombem o tym, jak scenariusz Bergmana można było zaadaptować, przenosząc akcję do "Modrzejewskiej". Zapis naszej rozmowy zaprezentowaliśmy na początku wakacji, które dla teatru w Legnicy będą pracowite.

Lato teatralne 2022 w Polsce jak pogoda upalne, wstrząsane wichurami i burzami, z wojną za wschodnią granicą w tle.


Posłuchaj

1:54:06
Józef Opalski i Piotr Rudzki o Peterze Brooku w TPK ( Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Data emisji: 8.07.2022
Godzina emisji: 0.05


Polecane