Eskalacja społecznych podziałów – co ją powoduje?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Eskalacja społecznych podziałów – co ją powoduje?
Polskie społeczeństwo od kilku lat staje się coraz bardziej podzieloneFoto: shutterstock.com

Tym, co decyduje o podziałach społecznych, są warunki materialne, które łączą się często z rodziną i z pochodzeniem. To rodzina jest miejscem, z którego wynosimy wartości, które wpływają na nasze życie. Jednak to nie na wartościach, lecz na emocjach skupia się dzisiejszy świat. Emocje i nastroje człowieka staja się elementem gry wyborczej. Co powoduje eskalację podziałów w społeczeństwie? 

Dwa zwalczające się plemiona

Społeczeństwo od kilku lat staje się coraz bardziej podzielone, co jest szczególnie widoczne w świetle zbliżających się wyborów parlamentarnych, które czekają polskich obywateli w listopadzie przyszłego roku. Co te podziały powoduje? Dlaczego w Polsce istnieją dwa zwalczające się plemiona? Na te pytania odpowiedzi szukali prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog i filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, oraz ks. Piotr Wiśniowski, dyrektor EWTN Polska.

Czy młodzi ludzie, odchodząc od religii, zaczynają wierzyć w partie polityczne, i ta wiara właśnie powoduje coraz większe podziały społeczne? Prof. Arkadiusz Jabłoński nie zgodził się z tą tezą. – Na pewno nie zaczynają wierzyć w partie polityczne – tego jestem pewien. Ludzie, odchodząc od Kościoła, często są "podpuszczani" przez partie polityczne i atakują Kościół jako instytucję, która kojarzy im się jako obrońca tradycjonalnego sposobu życia, który jest wiązany z działalnością konkretnych partii politycznych. To powoduje odreagowanie w kierunku instytucji kościelnych – uważa gość Trójki. – Młodzież dzisiaj jest w dużej mierze młodzieżą rozsądną. Są to ludzie, którzy są dalecy od Kościoła jako pokolenie, którego rodzice odeszli od Kościoła; nie zostali wychowani w przekonaniach chrześcijańskich i starają się rozpoznawać rzeczywistość po swojemu – ocenił.

Najczęściej czytane

Ks. Piotr Wiśniowski: zastanówmy się, co zrobić, by Polska była piękna dla wszystkich

Dyrektor EWTN Polska ks. Piotr Wiśniowski odpowiedział na pytanie o to, czy podnoszenie kwestii mniejszości seksualnych można traktować jako uderzenie w rodzinę. – Nie chcę mówić o podziałach, o sprawach związanych z tym, co nas dzieli. Chcę mówić o tym, co nas łączy. Podziały są czymś, co powoduje, że podnosi się nam ciśnienie i potrafimy mówić sobie przykre rzeczy – stwierdził. – Kochani rodacy, zastanówmy się, co zrobić by wspólnota, którą dzielimy i której na imię Polska, była piękna dla wszystkich. Chciałbym, żeby takie dyskusje powodowały to, że będziemy umieć usiąść przy jednym stole z tymi, którzy uważają się za lewicowców, liberałów, i rozmawiać  nie po to, żeby zarzucać sobie to czy tamto, ale po to, by wspólnie dojść do tego, że zależy nam na wzajemnym budowaniu dobra – zaapelował.

Posłuchaj

1:49:53
Polskie społeczeństwo tonie w podziałach. Jakie są tego powody? (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+
 

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Michalina Szymborska
Goście: prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, filozof, KUL), ks. Piotr Wiśniowski (dyrektor EWTN Polska)
Data emisji: 07.07.2022|
Godzina emisji: 0.10

kr

Polecane