PiS chce przesunąć wybory samorządowe. Schreiber: inaczej dojdzie do ich skrajnego upartyjnienia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Jeżeli wybory samorządowe odbędą się tak, jak zostały zaplanowane, to dojdzie do ich skrajnego upartyjnienia. To będzie plebiscyt, który wpisze się w centralną kampanię – powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" Łukasz Schreiber, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów. Polityk wymienił argumenty przemawiające za przesunięciem terminu wyborów. 

Kolejne wybory zarówno na szczeblu samorządowym, jak i centralnym powinny się odbyć jesienią 2023 roku. Jednak w szeregach PiS powstał plan przesunięcia wyborów samorządowych o kilka miesięcy, tak by rozdzielić obie kampanie. Nie ma jednak jeszcze projektu ustawy w tej sprawie. O termin wyborów samorządowych był pytany w radiowej Trójce przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

W jego przekonaniu "przesunięcie wyborów byłoby dobre i potrzebne". Jako pierwszy argument przemawiający za zmianą terminu wymienił kwestie techniczne i podkreślił, że dla PKW dwie elekcje w tak bliskim odstępie będą dużym wyzwaniem.

Schreiber: wybory samorządowe zmienią się w plebiscyt

– Po drugie, kadencja samorządów powinna trwać, co do zasady, do wiosny, bo to pozwala nowym władzom w samorządzie zaplanować swój budżet, a nie operować przez pierwszy rok na budżecie poprzedników – podkreślił. 

Wskazał też na trzeci argument za rozdzieleniem wyborów. – Jeżeli wybory samorządowe odbędą się tak, jak zostały zaplanowane, to dojdzie do ich skrajnego upartyjnienia. Będzie to ze szkodą dla samorządów i mieszkańców, choć może być z korzyścią dla największych ugrupowań – zaznaczył Schreiber. – To będzie plebiscyt, który wpisze się w centralną kampanię. Wówczas kampania samorządowa zniknie w przekazie o sprawach ogólnopolskich, tematy lokalne praktycznie nie będą słyszane – tłumaczył gość "Trójkowego komentarza dnia". 

Pytany o kroki legislacyjne w tej sprawie, Schreiber powiedział, że "w ciągu półtora–dwóch miesięcy projekt ustawy musi zostać zaproponowany albo pozostaniemy przy ustalonych terminach".

Posłuchaj

10:31
Łukasz Schreiber o terminie wyborów samorządowych (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
 
***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Łukasz Schreiber (minister w KPRM)
Data emisji: 6.07.2022
Godzina emisji: 18.10

kp/pr

Polecane