Co robi artysta na wakacjach? Tomasz Rak w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co robi artysta na wakacjach? Tomasz Rak w Trójce
AJSTUDIO PHOTOGRAPHYFoto: Shutterstock/AJSTUDIO PHOTOGRAPHY

Opery i teatry rozpoczęły dwumiesięczne wakacje. Co robią w tym czasie artyści? Doskonalą techniki zapamiętywania ról czy może ćwiczą dykcję? A może to idealna pora, by nic nie robić i odpoczywać? Gościem "Trójki do trzeciej" był Tomasz Rak, śpiewak operowy. 

– W wakacjach najważniejsze jest, by wypocząć po sezonie. W tym czasie zmienia mi się tylko repertuar, który śpiewam. Z klasycznego przechodzę do tego, który aktualnie można usłyszeć w radiu – przyznał w Trójce Tomasz Rak, śpiewak operowy.

– Gdybym nic nie robił, trudno byłoby mi wrócić później do formy. Z tylu głowy zawsze muszę mieć, że pracuję przecież głosem. Nawet gdy latem jeżdżę motocyklem, zawsze zakładam szalik lub chustę. Choć pogodziłem się już z tym, że jeśli przypada mi trudna rola do zaśpiewania, to czego bym nie robił, i tak będę przeziębiony – dodał z uśmiechem.

Dbałość o formę

– Na co dzień się o tym nie myśli. Jesteśmy po prostu przyzwyczajeni do pewnych zachowań. Kilka lat temu byłem na meczu siatkówki. Wiedziałem wtedy, że powinienem powstrzymać się od krzyków i śpiewania, bo był to sezon. Oczywiście mi się to nie udało, musiałem zrobić sobie dwa tygodnie przerwy. Podczas takiego wydarzenia nie dało się oszczędzać głosu. Poza tym myślę, że wielu z nas uważa na siebie, nawet podświadomie – wyjaśnił gość Programu 3.

– W każdej chwili, niezależnie od wakacji, może zdarzyć się, że trzeba będzie gdzieś pojechać i kogoś zastąpić. Uważam, że należy wspierać się nawzajem. Jeśli ktoś się rozchoruje, to moim obowiązkiem jest wskoczyć na jego miejsce i pomóc przyjacielowi. Poza tym nie wytrzymałbym całych dwóch miesięcy nicnierobienia – powiedział.

Jak dbać o aparat mowy?

– Należy unikać jego nadmiernego używania, czyli długich rozmów mocnym głosem, krzyków i śpiewania. Należy wyeliminować wszystko, co może przyczynić się do obciążenia aparatu mowy. To nie jest tak, że tylko chodzę i rozglądam się za miejscem, w którym mogę sobie pomilczeć. Z reguły jestem bardzo gadatliwy, ale nie zawsze mogę sobie na to pozwolić – podsumował Tomasz Rak.

Posłuchaj

6:27
Co robi artysta na wakacjach? Tomasz Rak w Trójce (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Aria Guglielma „Donne mie, la fate a tanti” Tomasz Rak "Così fan tutte" / "Tak czynią wszystkie" / Warszawska Opera Kameralna 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Tomasz Rak (śpiewak operowy)
Data emisji: 6.07.2022
Godziny emisji: 12.19

zch

Polecane