Marcin Przydacz: Polska będzie odgrywała istotną rolę w procesie odbudowy Ukrainy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marcin Przydacz: Polska będzie odgrywała istotną rolę w procesie odbudowy Ukrainy
Wiceminister spraw zagranicznych mówił o postanowieniach konferencji w LuganoFoto: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

– To Rosja odpowiada za inwazję, to Rosja odpowiada za zniszczenia, to Rosja powinna przede wszystkim zapłacić za odbudowę Ukrainy – powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" Marcin Przydacz. Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił też przyszłą rolę Polski w procesie odbudowy doświadczonego wojną państwa.

W konferencji w Lugano, poświęconej odbudowie Ukrainy, brało udział około 1000 delegatów z ponad 40. państw oraz przedstawiciele około 20. organizacji międzynarodowych. Wśród głównych postanowień tego spotkania było przyjęcie siedmiu zasad, na których będzie zasadzała się odbudowa tego okrutnie doświadczonego wojną państwa.

Polska podkreśliła gotowość do odegrania aktywnej roli w powojennej odbudowie Ukrainy. Na temat możliwości udziału naszego państwa w tym przedsięwzięciu mówił wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

– W naturalny sposób Polska będzie odgrywała bardzo istotną rolę w procesie odbudowy Ukrainy – w momencie, kiedy ta odbudowa będzie w pełni możliwa. Dziś wiadomo, że w tych strefach okupowanych nie tylko nie ma możliwości prowadzenie procesu rekonstrukcji i odbudowy gospodarki, ale byłoby to oczywiście pozbawione głębszego sensu – powiedział. Gość Trójki podkreślił jednak, że proces odbudowy Ukrainy – w tych częściach bezpiecznych – powinien się rozpocząć już teraz. – Ukraina musi mieć możliwość także gospodarczego wytrzymania tego nacisku. Wojna dzisiejsza to nie tylko wojna na froncie, ale też wojna gospodarcza, jaką prowadzi Rosja – podkreślił. 

Wsparcie finansowe Ukrainy

Marcin Przydacz zaznaczył również, że Polska starała się zachęcać instytucje finansowe, które były obecne w Lugano do intensyfikacji tego wsparcia finansowego, ale jak podkreślił "drugim naszym postulatem było pozyskanie środków z konfiskaty rezerw walutowych rosyjskich". – To Rosja odpowiada za inwazję, to Rosja odpowiada za zniszczenia, to Rosja przede wszystkim powinna zapłacić za odbudowę Ukrainy – ocenił. – Polski przedsiębiorca powinien mieć szansę skorzystania z tej odbudowy, ale za środki, które zostaną skonfiskowane Rosjanom – sprecyzował.

"Polska ma potencjał"

W trakcie audycji wskazano, w jakich obszarach nasz kraj mógł udzielić realnej i efektywnej pomocy Ukrainie. – W tych strefach gospodarki, w których jesteśmy bardzo dobrzy – podkreślił minister i wskazał na infrastrukturę i administrację państwową – które mogą stanowić nasz "pokaz siły". – Nasi inwestorzy, nasi producenci mają potencjał do tego, aby inwestować – także na kierunku ukraińskim – wskazał.

Gość Dariusza Wieczorkowskiego poinformował, że obwodem, na którym Polska będzie się głównie koncentrować, będzie obwód charkowski. – Tam już są poczynione pierwsze projekty, w których będziemy współpracować, także w kontekście przemysłu cięższego – podkreślił.

 Czytaj także:

Posłuchaj

9:39
Marcin Przydacz o postanowieniach konferencji w Lugano (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
 
***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Marcin Przydacz (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 05.07.2022
Godzina emisji: 18.10

es/pr

Polecane