Reportaż: powódź tysiąclecia we wspomnieniach [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reportaż: powódź tysiąclecia we wspomnieniach [POSŁUCHAJ]
Wrocław podczas powodzi tysiąclecia w 1997 roku. W ten sposób mieszkańcy przemieszczali się pomiędzy zalanymi częściami miastaFoto: PAP/CAF Grzegorz Hawałej

25 lat temu kraje Europy Środkowej nawiedziła powódź zwana później potocznie powodzią tysiąclecia. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Wielka woda" wypełnionego wspomnieniami wrocławian. 

W lipcu 1997 roku powódź nawiedziła południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy, północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię, doprowadzając do śmierci wielu ludzi i ogromnych strat materialnych. Na terenie Czech, Niemiec i Polski zginęło 114 osób. Szkody materialne oszacowano na blisko 4,5 miliarda dolarów amerykańskich. 

Przyczyny i straty

Na terenie Polski w wyniku powodzi śmierć poniosło 56 osób, a szkody oszacowano na ok. 3,5 miliarda dolarów. Wylały wówczas wody dorzeczy rzek Bóbr, Bystrzyca, Kaczawa, Kwisa, Mała Panew, Nysa Kłodzka, Nysa Łużycka, Odra, Olza, Oława, Osobłoga, Prudnik, Skora, Szprotawa, Ślęza, Widawa i Złoty Potok, a także górnej Wisły i Łaby. Przyczyną powodzi były intensywne opady deszczu na obszarze południowej Polski, Czech i Austrii. Ulewy objęły dorzecze Odry i spowodowały, że już 6 lipca pierwsze wsie i miasteczka zostały zalane przez Nysę Kłodzką, Odrę, Prudnik i Złoty Potok.

Uwięzieni w mieszkaniach

W mediach szybko pojawiły się doniesienia o kataklizmie. Pani Agnieszka Dubaniowska, mieszkanka Wrocławia, podobnie jak wielu innych, widziała bądź słuchała o tragedii zalanych miejscowości, ale myślała, że powódź nie dotknie jej miasta. Strach pojawił się dopiero wtedy, gdy wielka woda do stolicy Dolnego Śląska dotarła. Wcześniejszy, pozorny, spokój był oparty na wierze w wysokie wały zbudowane nad Odrą. Tymczasem ulicę i cały rejon miasta, w którym mieszka pani Agnieszka, zalały wody jej małego dopływu, Oławy, której koryto się przepełniło, bo nastąpiła tzw. cofka. Przedmieście Oławskie oraz kilka innych osiedli wrocławskich zostało zalanych. Żywioł uwięził ludzi w mieszkaniach.

Posłuchaj

12:41
"Wielka woda" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak wyglądało wtedy ich życie? Co pozostało w pamięci z tamtych dni? Co ludzie myślą o tym zdarzeniu teraz?

***

Tytuł reportażuWielka woda
Autorka reportażu: 
Magda Skawińska
Data emisji: 
6.07.2022
Godzina emisji: 
22.07

Polecane