Okulografia i elektromiografia, czyli nauka w służbie sportu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Okulografia i elektromiografia, czyli nauka w służbie sportu
Technologia pozwala coraz lepiej poznawać organizmy sportowcówFoto: Shutterstock / Elenarts

Badacze z Politechniki Opolskiej za pomocą nowoczesnej technologii zajrzeli głęboko w oczy piłkarzom, by zbadać reakcje ich organizmu podczas meczu i wydać na tej podstawie naukową publikację.

Okulografia to technika badawcza znana naukowcom od ponad stu lat. Polega ona na śledzeniu ruchów gałki ocznej, punktu skupienia wzroku i rozmiaru źrenicy oka człowieka w konkretnej sytuacji. Badacze z Politechniki Opolskiej wzięli pod lupę piłkarzy, którzy przez trzy dni rozgrywali mecze w specjalnych okularach.– Chcieliśmy odkryć, gdzie w danej sytuacji patrzą zarówno bramkarz, jak i strzelec – tłumaczyła w audycji "Trójka przed południem" Katarzyna Piechota z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.

Drugą zastosowaną techniką była tzw. elektromiografia powierzchniowa (EMG), przeprowadzana za pomocą przypiętych do nóg zawodników czujników przekazujących do komputerów ich reakcje na wydarzenia na boisku. – To narzędzie służy do rejestracji napięcia bioelektrycznego mięśni w tej samej sytuacji, w której badamy również ruchy gałek ocznych – mówiła Katarzyna Piechota. Dane uzyskane podczas pomiarów zostaną następnie poddane obróbce i posłużą do napisania publikacji naukowej.  

Najczęściej czytane

Zawodnicy, którzy wzięli udział w akcji Politechniki Opolskiej, liczą na to, że badania pomogą im w podniesieniu umiejętności piłkarskich. – To pokaże, jak funkcjonuje nasz organizm, jak poruszają się gałki oczne w momencie strzału czy podania. Myślę, że można wyciągnąć z tego dużo wniosków – mówił Mateusz Świerc, napastnik drużyny KS Krasiejów w rozmowie z reporterem Radia Opole Witoldem Wośtakiem.


Posłuchaj

2:56
Sportowe badania naukowców z Politechniki Opolskiej (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Witold Wośtak
Data emisji: 5.07.2022
Godzina emisji: 11.30

kc

Polecane