Zamiast strumienia wody – szum w rurach. Susza zbiera żniwo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamiast strumienia wody – szum w rurach. Susza zbiera żniwo
Długotrwałe susze wpłynęły bardzo na obniżenie stanu wód gruntowychFoto: shutterstock.com

Już w każdym województwie są gminy, które wprowadziły w życie ograniczenia w korzystaniu z wody. Bywa i tak, że z wody można korzystać tylko w określonych godzinach. Jak w dobie suszy mądrze korzystać z dobrodziejstwa, jakim jest woda? Tego ostatniego muszą uczyć się m.in. mieszkańcy Świerzawy w województwie dolnośląskim.

  • Samorządy apelują o to, by oszczędzać wodę – nie napełniać przydomowych basenów i nie podlewać ogródków. Taki apel wystosował choćby Paweł Kisowski – burmistrz Świerzawy w województwie dolnośląskim, gdzie długotrwałe susze wpłynęły bardzo na obniżenie stanu wód gruntowych;
  • – Obecnie susza występuje w 1689 gminach w Polsce, czyli w 68 proc. Natomiast procent gruntów objętych suszą wynosi 26 proc. – powiedział w poniedziałek prof. Andrzej Doroszewski z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Burmistrz Świerzawy w dolnośląskim apeluje o mądre korzystanie z wody

Kolejne samorządy apelują o to, by oszczędzać wodę – nie napełniać przydomowych basenów i nie podlewać ogródków. Taki apel wystosował choćby burmistrz Świerzawy Paweł Kisowski. W tym położonym w województwie dolnośląskim, liczącym 2 286 mieszkańców mieście zamiast strumienia wody z kranu jest tylko… szum dochodzący z rur. 

– Raz w jednym z wodociągów zdarzyło się, że zbiorniki zostały wypompowane do zera. Na szczęście to miało miejsce nocą, więc mieszkańcy nie do końca się zorientowali, ale stany wód gruntowych są tak niskie, że nie mamy praktycznie rezerw. Stąd apel o oszczędzanie wody – mówi burmistrz.


Najczęściej czytane

Niskie stany wód gruntowych. "Problem dotyczy większości miejscowości w Polsce"

Wszystkiemu winna jest oczywiście susza. Paweł Mlonek, członek Zakładu Gospodarki Komunalnej w Świerzawie podkreśla, że najbardziej narażone na brak wody są właśnie małe miejscowości. – Długotrwałe susze wpłynęły bardzo na obniżenie stanu wód gruntowych. Nie mamy zim, nie ma śniegu, a deszcze są krótkotrwałe i intensywne, więc woda nie zdąży wsiąknąć w ziemię. Z tego względu mamy obniżone stany gruntowe wód w studniach głębinowych. Problem dotyczy większości miejscowości w Polsce – informuje.

Jakie są szanse na to, by tworzyć nowe ujęcia wody?  Nie jest to takie proste, bo to proces czasochłonny. Trzeba znaleźć odpowiednie, przystosowane hydrologicznie miejsce. To nie zadzieje się w ciągu roku – odpowiada Urszula Jabłońska z Zakładu Gospodarki Komunalnej.


Ekspert: susza występuje obecnie na obszarze 26 proc. gruntów ornych w Polsce

– Obecnie susza występuje w 1689 gminach w Polsce, czyli w 68 proc. Natomiast procent gruntów objętych suszą wynosi 26 proc. – powiedział w poniedziałek prof. Andrzej Doroszewski z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Ekspert z IUNG poinformował w poniedziałek na antenie Radia Lublin, że z danych od 1961 r. wynika, że tylko w czterech latach nie było suszy. – Od 1981 r. występuje co roku, czyli mamy 42 lata z suszą – większą lub mniejszą, ale ona jest –  podkreślił prof. Doroszewski.

Posłuchaj

2:34
Skutki suszy w województwie dolnośląskim. Burmistrz Świerzawy apeluje do mieszkańców o mądre korzystanie z wody (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak susza wpłynie na nasze życie? / prof. dr hab. Szymon Malinowski #susza/Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzący: Karol Gnat
Autorka materiału reporterskiego: Karolina Bieniek
Data emisji: 5.07.2022
Godziny emisji: 8.20

IAR/kr

 

Polecane