Jak bezstresowo podróżować samochodem w wakacje?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak bezstresowo podróżować samochodem w wakacje?
Wyjazd na wakacje powinien się kojarzyć z relaksemFoto: shutterstock/Day Of Victory Studio

Korki, brak miejsc do parkowania czy nieodpowiedzialna jazda innych kierowców – to rzeczy, które mogą uprzykrzyć nam wakacyjne wojaże samochodem. Są jednak sposoby na zminimalizowanie stresu za kółkiem.

Jednym z najbardziej stresujących doświadczeń dla kierowcy jest stanie w wielogodzinnym korku. – Poczucie bycia uwięzionym i brak możliwości zrobienia czegokolwiek może znacznie podnieść poziom naszego poirytowania – tłumaczyła w Trójce psycholog Natalia Skrzyczewska. Ciśnienie mogą nam podnieść także problemy z parkowaniem i zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Jak sobie z tym radzić? – Zamiast wymachiwać rękami, wyzywać czy używać klaksonu, lepiej po prostu wziąć głęboki wdech – radziła rozmówczyni Karoliny Kamińskiej. – Jazda to nie zawody, dlatego nie należy myśleć o podejmowanych na drodze decyzjach takich jak przepuszczanie innych kierowców i pieszych w kategorii "przegram-wygram".

Pit stopy na trasie

Aby utrzymać dobrą formę podczas długiej podróży, trzeba pamiętać o robieniu postojów. – Nawet kilkuminutowa przerwa na rozprostowanie nóg czy szybka kawa na stacji benzynowej powoli nam zredukować poziom stresu, oczyścić umysł i zwalczyć zmęczenie – mówiła Natalia Skrzyczewska. Zdaniem psycholog nie powinniśmy też ruszać w trasę z negatywnym nastawieniem do świata. Warto przed wyjazdem posłuchać relaksującej muzyki lub obejrzeć jakiś zabawny film w internecie.

Policja czuwa

Agresywne i niebezpieczne zachowania innych kierowców na pewno nie ułatwiają nam bezstresowej jazdy. – Na polskich drogach dzieją się rzeczy dantejskie – przyznaje Marcin Maludy, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. – My, jako policjanci, eliminujemy to, ale po drugiej stronie musimy mieć sojusznika, czyli osobę odpowiedzialną – mówił gość "Pory na Trójkę".

Drakońskie kwoty mandatów po ostatniej nowelizacji kodeksu drogowego raczej nie przyczyniają się do zmniejszenia poziomu naszego stresu na drodze. Jeśli jednak jeździmy zgodnie z przepisami, nie ma powodu, by na widok policjantów z drogówki żołądek podchodził nam do gardła.


Posłuchaj

2:33
Jak mniej stresować się za kierownicą (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzący: Karol Gnat
Autorka materiału reporterskiego: Karolina Kamińska
Goście: Natalia Skrzyczewska (psycholog), Marcin Maludy (rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim)
Data emisji: 4.07.2022
Godziny emisji: 8.14

kc

 

Polecane