Uczą dzieci, jak gospodarować pieniędzmi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uczą dzieci, jak gospodarować pieniędzmi
Na wakacyjnych warsztatach dzieci uczą się, jak gospodarować zarobionymi pieniędzmi Foto: Shutterstock.com/Rodica Vasiliev

Trwają wakacje, w czasie których zwykle trudniej zaspokoić, bardziej o tej porze roku liczne, zachcianki naszych pociech. To zatem dobry czas, aby nauczyć je oszczędnego gospodarowania pieniędzmi. Tylko jak to zrobić?

Choć dzieci mają świadomość, że rodzice czy dziadkowie pracują, często uważają, że pieniądze biorą się po prostu z... bankomatu. Aby uświadomić im, że trzeba je jednak zarabiać, i rozsądnie nimi dysponować, Fundacja Banku Gospodarstwa Krajowego uruchomiła specjalne wakacyjne warsztaty, podczas których dzieci pracują i otrzymują za to wypłatę. 

Zarabianie kontra pokusy

– Stworzyliśmy symulację prawdziwego miasta. Stanęły domki aż osiemnastu przedsiębiorców. Podczas projektu dzieci uczą się osiemnastu zawodów, zarabiają, codziennie uiszczają podatki, płacą za posiłek, wpłacają pieniądze do banku. W banku rosną im one na lokacie aż o 10 proc. Mogą wydawać je w Sklepie Kusicielu na drobne przekąski lub wyposażenie szkolne, a w ostatni dzień projektu – wszystkie wypłacone środki wydać w Sklepie Marzeń na zabawki – opisuje Martyna Ditbrener, prezes zarządu w Fundacji Teraz Wy.

Czytaj także:


Nakielskie denary w służbie złotówki

Podczas warsztatów dzieci nie operują prawdziwymi pieniędzmi – walutą są nakielskie denary. Jak podkreśla Tomasz Rąbalski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr w Nakle nad Notecią, "najważniejsze jest to, że dzieci są zadowolone, cieszą się, że takie warsztaty zostały zorganizowane". – Na pewno poprzez zabawę dużo się uczą, między innymi tego, jak w tych trudnych czasach gospodarować każdą złotówką – dodaje.


Posłuchaj

2:49
Nakielskie denary uczą, jak wydawać złotówki (Pora na Trojkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autorka materiału reporterskiego: Tatiana Adonis
Data emisji: 4.07.2022
Godzina emisji: 7.50

Polecane