Nowość na kanale "Radiobook": "Listy Zygmunta Krasińskiego"
2022-07-04, 06:07 | aktualizacja 2022-07-04, 08:07
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" kontynuujemy prezentację formy literackiej, jaką są listy. Tym razem proponujemy te, których autorem jest jeden z trzech romantycznych wieszczów – Zygmunt Krasiński.
Wiele listów Zygmunta Krasińskiego, zawierających frazę wierszowaną i słowo poetyckie, noszących cechy świadomego zacierania granic gatunkowych, należy traktować jako dzieła literackie, opowieści przedstawiające perypetie konkretnych (i na dodatek autentycznych) bohaterów, świadectwo życia człowieka epoki romantyzmu.
Spośród kilkuset listów napisanych przez Krasińskiego do co najmniej kilkunastu adresatów polskich i zagranicznych (wśród tych ostatnich charakterystyczna jest na przykład młodzieńcza korespondencja z angielskim poetą Henrykiem Reeve) w naszym cyklu prezentujemy cztery listy do Delfiny Potockiej, pisane w roku 1839, oraz sześć listów adresowanych do Adama Sołtana, które powstały na przestrzeni lat 1835-1839.
Dźwiękowa interpretacja prezentowanych listów jest dziełem dokonanym w studiach Polskiego Radia, w 2002 roku, przez Mariusza Bonaszewskiego, wszechstronnego aktora przede wszystkim teatralnego, ale i z bogatym dorobkiem filmowym i serialowym.
Projekt "Radiobook"
"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.
W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" – to tylko niektóre z licznych propozycji.
Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg
Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr
ans/mk