"Rozmowy ważniejsze od futbolu". Ludzkie dramaty ukryte w sporcie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Rozmowy ważniejsze od futbolu". Ludzkie dramaty ukryte w sporcie
Jak przyznaje autorka książki "Chwila z... Rozmowy ważniejsze od futbolu", jedna z najbardziej poruszających historii to ta opowiedziana jej przez Roberta LewandowskiegoFoto: shutterstock/MaciejGillert

– Do każdej z rozmów chcę być bardzo dobrze przygotowana, wiedzieć o piłkarzach, trenerach, sędziach absolutnie wszystko, żeby mieli poczucie, że poświęciłam wystarczająco dużo czasu, żeby ich poznać, i uszanowałam czas, który mi poświęcają. Układam schemat kilku pierwszych pytań, a potem to jest podróż. Bardzo często moi rozmówcy mnie zaskakują swoimi przemyśleniami, historiami – opowiada Izabela Koprowiak, autorka książki "Chwila z… Rozmowy ważniejsze od futbolu".

  • Ludzie sukcesu, skrywane dramaty. Trudne historie ludzi pełnych pasji;
  • Skąd marzenia o sporcie? Droga Izabeli Koprowiak do dziennikarstwa;
  • Między dziennikarzem a kibicem – jak pozostać obiektywnym?

Rozmówczyni Trójki przyznaje, że nie ma nic przeciwko autoryzacjom wywiadów, a wręcz czuje się dzięki nim bezpieczniej. – Chcę oddać to, co oni mieli to przekazania. Pokazać ich takimi, jakimi są, a nie przedstawiać swojej wizji na ich temat – podkreśla dziennikarka. 

Między miłością do futbolu a dramatami życia

Trudne doświadczenia wplątują się w życie bez pukania, trawiąc też tych, którzy na zewnątrz wydają się niezniszczalni. W futbolu maski przykrywają prawdziwą twarz piłkarzy i trenerów nieustannie. Tak zostali wychowani. W ich świecie nie ma miejsca na słabość. Starają się odciąć od emocji, od uczuć, lecz najczęściej to iluzja. Ból, który kryją w głębi, w końcu wychodzi, wpływa na formę. Okazuje się, że słabszy mecz wcale nie jest efektem gorszego przygotowania fizycznego czy taktycznego, ale po prostu życia. Życia, które bywa bardzo trudne. 

Takie jest założenie "Chwili z…", cyklu wywiadów, który ukazuje się na łamach "Przeglądu Sportowego" od lipca 2015 roku. Do ukazującej się książki Izabela Koprowiak wybrała te, które, które poruszyły ją najbardziej. Robert Lewandowski – najlepszy napastnik na świecie – wspomina, jak wielką pustkę odczuwał po śmierci ojca. Paweł Kryszałowicz opowiada o swojej walce z rakiem, Radosław Kałużny mówi, jak przez ponad 30 lat ukrywał, że ojciec bił go w młodości.

Futbol, miłość od pierwszego meczu

Jak narodziły się marzenia o dziennikarstwie sportowym? – Dokładnie pamiętam ten moment podczas ćwierćfinałów mistrzostw we Francji w 1998 roku. Przechodziłam koło dużego pokoju, w którym mój tata siedział przed telewizorem i oglądał jakiś mecz. I nagle pomyślałam: usiądę, obejrzę. Usiadłam i już nie wstałam. To była prawdziwa miłość od pierwszego wejrzenia. Zakochałam się całkowicie, pokochałam wtedy reprezentację Francji. To mnie trzyma do dziś – wspomina Izabela Koprowiak, opowiadając o początkach swojej sportowej fascynacji.

Jak przyznaje rozmówczyni Tomasza Zaperta, w rodzinnie nie brakowało żyłki sportowej, ale nikt się nie spodziewał, że to właśnie ona, a nie jej brat, będą ją rozwijać zawodowo. 

Serce kibica, pióro dziennikarza

Izabela Koprowiak, która uprawia dziennikarstwo sportowe od 18 lat, nie chciała w "Trójce literackiej" ujawniać swoich futbolowych sympatii. – Uważam, że dziennikarz nie powinien za bardzo sympatyzować, przynajmniej z klubami, o których pisze, bo to zaciera obiektywizm, a na nim bardzo mi zawsze zależało. Oczywiście, że miałam kiedyś kluby w polskiej lidze, z którymi sympatyzowałam bardziej niż z innymi, ale poprzez tę pracę trochę mi się to pozacierało. Trochę inaczej patrzy się też na piłkę, jak się poznaje tych ludzi, ten świat. Przestaje to być niedostępnym hobby, a staje się pracą, życiem, i kibicowanie odchodzi na bok – przyznaje Izabela Koprowiak. 

Posłuchaj

49:32
Skrywana twarz sportu. Izabela Koprowiak o swojej książce "Chwila z... Rozmowy ważniejsze od futbolu" (Trójka literacka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 Czytaj także:

 ***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Tomasz Zapert
Gość: Izabela Koprowiak (autorka książki pt. "Chwila z… Rozmowy ważniejsze od futbolu")
Data emisji: 3.07.2022
Godzina emisji: 14.08

materiały prasowe/gs


gs

Polecane