Reportaż z Krynicy "Morze, plaża i... dziki" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reportaż z Krynicy "Morze, plaża i... dziki" [POSŁUCHAJ]
W bardzo wielu miejscach nad morzem częstym gościem są… dzikiFoto: PAP/Marcin Bielecki

"Morze, plaża i... dziki" Adama Bogoryja-Zakrzewskiego to reportaż z Krynicy o warunkach wypoczynku, cenach, a także o dzikach, które stały się wizytówką miasta i mają tu nawet swój pomnik. Czy wybieramy się w miejsca wypełnione zgiełkiem tłumu, czy raczej szukamy pustych ścieżek, by poddać się urokom natury?

Obowiązkowy obiad w Krynicy Morskiej: ryba z frytkami i surówką oraz napój dla dwóch osób, to nawet ponad 200 zł. Ile trzyosobową rodzinę kosztuje tydzień w Krynicy? Jedni planują zmieścić się w 3 tys. zł, łącznie z kosztem dojazdu ze Śląska, inni twierdzą, że potrzeba im nawet 8-9 tys. zł. 

Ludzie jak ziarnka piasku

Mimo wszystko wczasowicze przyjeżdżają do Krynicy, i to od lat, a niektórzy nawet kilka razy w roku. Na polu kampingowym czteroosobowy domek można wynająć już za 200 zł. – Nie wiem, dlaczego turyści tak chętnie tu przyjeżdżają – mówi szczerze Anna Grigorowitz, właścicielka pensjonatu i restauracji "Nadmorska". – Tuż przy pobliskim wejściu na plażę latem nie widać piasku – śmieje się. Jest tylu gości, że jeden leży przy drugim. Nie odstraszają ich nawet trzygodzinne korki na drodze dojazdowej w szczycie sezonu. 


Najczęściej czytane

Powodem popularności Krynicy jest m.in. położenie. – Najbliżej od centrum kraju do morza  podkreśla jedna z wczasowiczek. Inni mówią, że jest tu spokojnie, bo nie ma głośnej młodzieży jak w miejscowościach nad otwartym morzem. Podkreślają też klimat miejscowości, choć ganią ją za brak dbałości o czystość. 


Popularny kurort czy las i śpiew ptaków?

Inni uciekają od tego "uroku" – zgiełku, tłumu wczasowiczów, barów, dyskotek. Wybierają pobliskie miejscowości, np. Piaski (na końcu Mierzei Wiślanej, tuż przy granicy z Rosją) czy Skowronki (to tam, gdzie powstaje przekop). – W Krynicy nie zostałabym nawet na jeden dzień – mówi turystka na rowerze. – Piaski to natura, cisza, piękny las, szeroka plaża i niewielu wczasowiczów. W Krynicy nie da się odpoczywać. Tu jest za dużo ludzi i samochodów – ocenia.

W bardzo wielu miejscach nad morzem częstym gościem są… dziki. Na mierzei jest ich mnóstwo, w Krynicy także. Tu przy porcie wystawiono nawet rodzinie dzików pomnik. – Cztery lata temu całe stado szło po ulicy, nie bały się. My także – wspomina mama dziewczynek dokazujących przy pomniku dziczej rodzinki. – Są nastawione przyjacielsko. Biegły w bezpiecznej odległości. Nie było popłochu – dodaje. 


Posłuchaj

12:52
Reportaż autorstwa Adama Bogoryji-Zakrzewskiego "Morze, plaża i... dziki" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Morze, plaża i... dziki"
Autor reportażu: Adam Bogoryja-Zakrzewski
Data emisji: 4.07.2020
Godzina emisji: 22.11

abz/kr

Polecane