Fusy po kawie. Sprawdź, do czego można je wykorzystać!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Fusy po kawie. Sprawdź, do czego można je wykorzystać!
Fusy po kawie można wykorzystać do nawożenia roślin Foto: Shutterstock.com/Monthira

– Są doskonałym nawozem do roślin domowych i ogrodowych. To wspaniała odżywka zawierająca bardzo dużo mikroelementów: magnez, fosfor, miedź, potas, związki azotowe  – przekonuje Michalina Różańska, właścicielka jednego z warszawskich ogródków działkowych. 

  • Piękne rośliny, obfite zbiory. Wszystko dzięki fusom!
  • Jak przemysł wykorzystuje odpadki po kawie?
  • Bliżej zero waste. Do czego jeszcze możemy wykorzystać fusy?

Jak wykorzystać fusy w ogrodzie? Możemy je po prostu dodać do ziemi. Co to powoduje? – Zarówno ją zakwasza, jak i spulchnia – dodaje rozmówczyni Michała Kowarskiego. Dodatek fusów sprawdza się zarówno w przypadku ziemi kupionej w sklepie, jak i tej z własnego kompostu. Fusy doskonale sprawdzają się także w przypadku krzewów, jak choćby borówek amerykańskich. Kwaśna ziemia jest jednym z warunków ich dobrego wzrostu i obfitego owocowania. 

Fusy - nie tylko nawóz, także budulec

Obecnie zastosowanie fusów jest znacznie szersze niż tylko ogrodnicze. Wykorzystuje je zwłaszcza przemysł ekologiczny. Surowiec pozyskiwany jest z kawiarni dysponujących największymi zasobami fusów po kawie i resztek po kawowych deserach. – Fusy wykorzystujemy jako budulec czy wypełniacz. Można nimi zastąpić część plastiku, robiąc z nich blaty, płytki ścienne. Wykorzystać tę biomasę można także jako budulec biodegradowalny, tworząc np. biodegradowalne doniczki – wylicza Marcin Koziorowski, prezes zarządu EcoBean. Surowiec wytwarzany z fusów po kawie może służyć do wytwarzania porowatych materiałów ceramicznych o właściwościach termoizolacyjnych. Cel jest taki, by wykorzystać je np. do budowania czy docieplania konstrukcji.

 Czytaj także:

Z fusów można także pozyskiwać substancje składowe do ich dalszego wykorzystania. Jakie? Antyoksydanty, które stają się składnikami kosmetyków czy olej kawowy lub ligninę. – Może być ona alternatywą dla obecnej ligniny papierowej, służyć do wytwarzania jednorazowych rzeczy: kubeczków, słomek – dodaje Marcin Koziorowski. Coraz bliższe jest również wytwarzanie z fusów ubrań. 


Posłuchaj

2:30
Nie wyrzucaj fusów od kawy. Sprawdź, do czego je możesz wykorzystać (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Myśląc o zastosowaniu domowych odpadków po kawie, nie można zapominać, że fusy są doskonałym składnikiem maseczek peelingujących do twarzy. Niektórzy mogą się nawet spróbować powróżyć z fusów. 

Jak wykorzystać FUSY PO KAWIE w domu i ogrodzie? Jak zrobić nawóz z fusów kawy?/Make Your Life Greener

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 01.07.2022
Godzina emisji: 13.36

gs

Polecane