Praca sezonowa dla młodych zgodnie z prawem. Kampania "Patent na pierwszą pracę"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Praca sezonowa dla młodych zgodnie z prawem. Kampania "Patent na pierwszą pracę"
Kampania "Patent na pierwszą pracę" ma na celu upowszechnienie wiedzy o przepisach prawa pracy w przypadku zatrudnienia osoby niepełnoletniejFoto: shutterstock/Jacob Lund

Od rozpoczęcia tegorocznych wakacji minął już tydzień. Dla wielu młodych ludzi oznacza to początek poszukiwań pracy sezonowej. Jaka praca jest odpowiednia dla młodzieży i na co zwrócić uwagę, podejmując dorywczą pracę, tak by nie dać się oszukać? Odpowiedzi na te pytania udzielają twórcy kampanii "Patent na pierwszą pracę". Wakacyjne wydarzenie w miejscowościach turystycznych Warmii i Mazur zorganizował Okręgowy Inspektorat Pracy.

  • Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie zorganizował kampanię o żeglarskiej nazwie "Patent na pierwszą pracę", skierowaną do niepełnoletnich osób poszukujących pracy sezonowej.
  • Kampania ma na celu upowszechnienie wiedzy o przepisach prawa pracy przy zatrudnianiu, w szczególności o uprawnieniach i obowiązkach związanych z określonymi rodzajami umów, czasem pracy, wynagrodzeniem oraz zagrożeniami zawodowymi, które mogą wystąpić podczas wykonywania pracy.
  • Kampania informacyjna "Patent na pierwszą pracę" odwiedza największe miasta turystyczne na Warmii i Mazurach.

Młody pracowniku, znaj swoje prawa! Kampania "Patent na pierwszą pracę"

Wakacje to dla jednych młodych ludzi czas wypoczynku, a dla drugich – moment podejmowania pierwszych zajęć zarobkowych. Z myślą o młodzieży poszukującej wakacyjnego zajęcia Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie zorganizował kampanię o żeglarskiej nazwie "Patent na pierwszą pracę". Eksperci pojawiają się w mobilnych punktach w miejscowościach turystycznych Warmii i Mazur.

Kampania "Patent na pierwszą pracę" ma na celu upowszechnienie wiedzy o przepisach prawa pracy przy zatrudnianiu, w szczególności o uprawnieniach i obowiązkach związanych z określonymi rodzajami umów, czasem pracy, wynagrodzeniem oraz zagrożeniami zawodowymi, które mogą wystąpić podczas wykonywania pracy.

– Przepisy kodeksu pracy wyróżniają dwie grupy osób młodych. Pierwsza to są osoby młodociane, które ukończyły 15. rok życia, a nie ukończyły 18. roku życia. Takie osoby mogą być zatrudnione wyłącznie przy tzw. pracach lekkich. Pracodawca musi określić specjalny wykaz prac lekkich – może to być np. praca w gastronomii. Druga grupa pracowników są to dzieci, czyli osoby, które nie ukończyły 16. roku życia. One również mogą pracować, jednak wyłącznie w przypadku działalności artystycznej, sportowej, kulturalnej i reklamowej – wyjaśnia dr Łukasz Sztych, zastępca okręgowego inspektora pracy w Olsztynie.

Najczęściej czytane

Praca sezonowa dla młodych. Bez umowy ani rusz

Jak informuje doradca zawodowy Mobilnego Centrum Informacyjnego OHP Magda Płoskońska, w miejscowych Ochotniczych Hufcach codziennie pojawia się około 20 osób w wieku powyżej 15. roku życia, pytających o oferty zatrudnienia. – Są dla nich oferty pracy – oczywiście jest ich troszeczkę mniej, bo z pracodawcami bywa różnie. Są oferty pracy w branży gastronomicznej, lekkie prace przy roznoszeniu ulotek czy przy sprzątaniu – wymienia.

Bez względu na rodzaj pracy, młodzi ludzie powinni pamiętać o jednym – pracę podejmujemy, gdy mamy w ręku umowę. – Co roku trafiają do nas sygnały o nieprawidłowościach w zakresie pracy sezonowej. Najczęściej dochodzi do sytuacji, kiedy nie ma żadnej potwierdzonej na piśmie umowy. Wtedy taka osoba nie dostaje wynagrodzenia i zgłasza się do nas. Mieliśmy również w przyszłości przypadki najbardziej drastyczne, kiedy nie było żadnej umowy. Osoba nie dostała wynagrodzenia, a do tego uległa wypadkowi – przestrzega dr Łukasz Sztych.

Kampania informacyjna Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie ze swoim punktem mobilnym obecnie przebywa na plaży miejskiej w Olsztynie. W najbliższych dniach przeniesie się do innych miejscowości turystycznych regionu. Ostatnie spotkanie planowane jest na 15 lipca przy placu Wolności w Mikołajkach.

Posłuchaj

3:15
Młodzi ludzie i pierwsza praca sezonowa. W miejscowościach turystycznych Warmii i Mazur trwa kampania "Patent na pierwszą pracę" (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autorka materiału reporterskiego: Aleksandra Skrago
Data emisji: 01.07.2022
Godzina emisji: 8.10

kr

Polecane