Tłumacz sensoryczny pomoże zrozumieć język migowy. Wynalazek białostockich licealistów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tłumacz sensoryczny pomoże zrozumieć język migowy. Wynalazek białostockich licealistów
STJM działa w oparciu w szereg czujników zbierających informacje o ułożeniu poszczególnych palców, ale też całej dłoniFoto: Piotr Awramiuk/Politechnika Białostocka

Innowacyjną rękawicę, tłumaczącą język migowy, opracowali uczniowie drugiej klasy Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. Ich rozwiązanie zdobyło pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie Młody Innowator 2022.

Ewa Karp, Paweł Buczyński, Jakub Kokoszkiewicz, Michał Łukaszuk i Konrad Olifier z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej są pomysłodawcami i twórcami Sensorycznego Tłumacza Języka Migowego, czyli STJM.

Pomóc osobom niemym

- Na pomysł zbudowania STJM wpadłem po tym, jak moja mama, która jest policjantką, opowiedziała mi o interwencji z udziałem osoby głuchej - opowiada Konrad Olifier, uczeń klasy o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym. - Mimo że kiedyś miała szkolenie z podstaw migania, wzajemne zrozumienie się było bardzo trudne - dodaje. Dlatego wraz z kolegami z klasy postanowił stworzyć coś, co okaże się pomocne w tego typu sytuacjach. Zdecydowali, że będzie to rękawica.

Prace nad projektem rozpoczęły się we wrześniu 2021 roku podczas zajęć z robotyki prowadzonych przez nauczyciela Grzegorza Nowika, opiekuna zespołu młodych wynalazców.

Z rękawicy do smartfona

Rękawicę zakłada człowiek, który miga. STJM działa w oparciu w szereg czujników zbierających informacje o ułożeniu poszczególnych palców, ale też całej dłoni. Następnie zgromadzone dane są interpretowane i zamieniane na alfabet migowy. Gdy rękawica ostatecznie rozpozna pokazywane przez migającą osobę litery, wysyła je do telefonu (osoby, która nie zna języka migowego), gdzie są wyświetlane na specjalnej, także napisanej przez uczniów, aplikacji.

Pomoc w nauce

Rozwiązanie pozwala na płynną komunikację między osobami migającymi i tymi, które języka migowego nie znają. Zdaniem autorów może znaleźć zastosowanie zarówno przy nauce języka migowego, jak i np. podczas interwencji służb ratowniczych.

- W uczniowskim wynalazku stabilnie działa komunikacja polegająca na miganiu wyrazów po jednej literce - mówi Grzegorz Nowik. - W planach jest zbudowanie drugiej rękawicy, tak aby przy użyciu dwóch rąk można było migać pełne wyrazy. Cały zespół to uczniowie drugiej klasy, więc mamy na to sporo czasu, ale jak ich znam, to pewnie zaraz po wakacjach projekt będzie skończony - podkreśla.

Uznanie ekspertów

Wynalazek licealistów doceniło już wielu ekspertów. 18 maja br. zostali laureatami pierwszego miejsca w ogólnopolskim konkursie Młody Innowator 2022, a ich rozwiązanie zostanie zaprezentowane podczas międzynarodowej wystawy wynalazków IWIS (International Warsaw Invention Show) w październiku.

Czytaj także:


Wcześniej Sensoryczny Tłumacz Języka Migowego zdobył pierwsze miejsce w Międzynarodowym Turnieju Robotic Tournament w kategorii freestyle. Licealiści otrzymali tam też I Nagrodę Publiczności.

Uczniowie zostali też laureatami konkursu El-Robo-Mech oraz awansowali do finałów Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości i konkursu Explory.


Posłuchaj

7:22
STJM - wynalazek licealistów z Białegostoku (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Goście: Paweł Buczyński, Jakub Kokoszkiewicz, Michał Łukaszuk i Konrad Olifier (licealiści z Białegostoku)
Data emisji: 30.06.2022
Godzina emisji: 14.40

PAP/mk

Polecane