TPK: Wielkie Xięstwo Poezji i inne wakacyjne atrakcje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
TPK: Wielkie Xięstwo Poezji i inne wakacyjne atrakcje
Dwór Miłosza w KrasnogrudzieFoto: Romuald Wicza-Pokojski

Od 30 czerwca do 2 lipca na polsko-litewskim pograniczu, w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, czyli w Dworze Miłosza oraz w Sejnach odbywa się święto poezji. Ośrodek Pogranicze tradycyjnie zaprosiło do Sejn i Krasnogrudy w dniu urodzin Czesława Miłosza (30.06.). 

W tym roku spotkania odbywają się jednak w szczególnych okolicznościach: wojny za wschodnią granicą, ale zarazem 200. rocznicy powstania "Ballad i romansów" (Roku Romantyzmu Polskiego). Wyjątkową więc rolę odgrywa obecność gości z Ukrainy, jednocześnie – poezja i eseistyka Miłosza oraz wiersze Mickiewicza

Hasło "Wielkie Xięstwo Poezji" nawiązuje do Wielkiego Księstwa Litewskiego Miłosza oraz Mickiewicza, ich bycia pomiędzy Litwą i Polską. O wielokulturowym, trzydniowym święcie poezji w Dworze Miłosza opowiedział współtwórca Ośrodka "Pogranicze  sztuk, kultur, narodów", badacz literatury, poeta, eseista, reżyser – Krzysztof Czyżewski. Zaprosił nas m.in. na wykład profesora Tomasa Venclovy pt. "Mickiewicz – poeta rodzinnej Europy" oraz na czytanie "Ballad i romansów" w czterech językach: polskim, białoruskim, ukraińskim i litewskim.

W pierwszym wakacyjnym wydaniu "Trójki pod Księżycem" powędrowaliśmy także wspólnie do lat 60., za sprawą premiery tego lata na Scenie Letniej Teatru im. W. Gombrowicza w Gdyni. 25 czerwca został na tej scenie, czyli na plaży w Orłowie, premierowo pokazany spektakl muzyczny "Kwiaty we włosach" o polskich hippisach. Po premierze spotkaliśmy się z parą aktorów związanych z gdyńskim teatrem od lat – Beatą Buczek-Żarnecką i Mariuszem Żarneckim. Wraz z nimi otworzyliśmy więc zarazem sezon letni w Teatrze Gombrowicza.

Beata Buczek-Żarnecka i Mariusz Żarnecki Beata Buczek-Żarnecka i Mariusz Żarnecki / Barbara Marcinik/PR

Teatr ten gra także pod pokładem "Daru Pomorza" i o spektaklach tam pokazywanych opowiedział nam ich autor Paweł Huelle. Jeden z nich, pod tytułem "Kursk", dziś szczególnie mocno wybrzmiewa.

Gdyńska premiera oczyma Barbary Marcinik. Gdyńska premiera oczyma Barbary Marcinik / Barbara Marcinik

Zapraszamy. Pierwsze lipcowe wydanie TPK 2022. Rozpoczęły się po dwóch latach ograniczeń wakacje, w cieniu jednak wojny, tym większa w tym czasie rola sztuki.

Posłuchaj

1:54:02
Z kulturalną wizytą w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Data emisji: 1.07.2022
Godzina emisji: 0.05

Polecane