Martina Navrátilová – weteranka tenisa i legenda Wimbledonu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Martina Navrátilová – weteranka tenisa i legenda Wimbledonu
Martina NavrátilováFoto: Shutterstock.com/Jimmie48 Photography

Martina Navrátilová to legenda Wimbledonu. Wygrywała przy Church Road dziewięć razy w turnieju singlowym i siedem razy w turnieju deblowym. Reprezentowała dwa kraje – najpierw Czechosłowację, a potem Stany Zjednoczone. O fenomenie Navrátilovej w rozmowie z Krzysztofem Łoniewskim rozmawiała była polska tenisistka Magdalena Rejniak, która opisała Navrátilovą jako "bardzo barwną i wyrazistą postać".

  • Urodzona w 1956 roku w Pradze Martina Navrátilová wygrywała na Wimbledonie dziewięć razy w turnieju singlowym i siedem razy w turnieju deblowym, reprezentując najpierw Czechosłowację, a potem Stany Zjednoczone.
  • – Ma bardzo charakterystyczny styl gry. Uwielbiała grę przy siatce. Kobiety generalnie nie przepadają za takim stylem grania – mówiła w Trójce była tenisistka Magdalena Rejniak.
  • Martina Navrátilová skończyła karierę w wieku 50 lat, a jeszcze w wieku czterdziestu kilku lat regularnie brała udział w turniejach deblowych.

Martina Navrátilová i jej zwycięstwa

Urodzona w 1956 roku w Pradze Martina Navrátilová uznawana jest za jedną z najwybitniejszych tenisistek wszech czasów. Na swoim koncie ma wielokrotne mistrzostwo turniejów wielkoszlemowych we wszystkich konkurencjach, Klasyczny Wielki Szlem w deblu, Niekalendarzowy i Karierowy Wielki Szlem oraz Puchar Federacji zarówno dla USA, jak i ojczystej Czechosłowacji. Ponadto była uczestniczką rozgrywek o Puchar Wightman oraz letnich igrzysk olimpijskich w Atenach. W historii tenisa zapisała się jako jedna z sześciu kobiet, które liderowały jednocześnie w singlowej i deblowej klasyfikacji WTA. W jej karierze pojawił się także polski wątek – w 2014 roku przez cztery miesiące należała do sztabu szkoleniowego Agnieszki Radwańskiej.

Najczęściej czytane

Charakterystyczny styl na korcie (i poza nim)

Martinie Navrátilovej w rozmowie z Krzysztofem Łoniewskim mówiła była polska tenisistka Magdalena Rejniak. – Przygodę z tenisem zaczynałam w latach 80. Nazwisko Navrátilovej było wtedy jednym z największych – wspomina. – Ma bardzo charakterystyczny styl gry. Uwielbiała grę przy siatce. Kobiety generalnie nie przepadają za takim stylem grania. Jest on bardzo trudny dla leworęcznych zawodniczek, zwłaszcza na trawie, ze względu na rotację i na to, że piłka inaczej się odbija. To klasyczny tenis męski, dziś rzadko spotykany – stwierdza. 

O tym, jaka Navrátilová jest poza kortem, można napisać kilka książek. – To bardzo barwna, wyrazista postać. Nie miała łatwo. Urodziła się w Czechosłowacji, a w tamtych czasach przeprowadzka do Stanów Zjednoczonych i przejście na zawodowstwo nie było takie proste – podkreśla Magdalena Rejniak. – Druga kwestia to odwaga w prezentowaniu swoich poglądów  miała odwagę być sobą, a nie każdy ją ma – dodaje.

Miłość do tenisa daje długowieczność?

Martina Navrátilová jest najlepszym dowodem długowieczności, jaką może dać tenis – mistrzyni skończyła karierę w wieku 50 lat, a jeszcze w wieku czterdziestu kilku lat regularnie brała udział w turniejach deblowych. W 2010 roku u legendy tenisa wykryto raka piersi, którego udało jej się pokonać. Jest wegetarianką i wspiera działania organizacji PETA.

 Jeżeli chodzi o poziom sprawności fizycznej w połączeniu z wiekiem, robi to niesamowite wrażenie. Granie po tylu latach nadal musiało jej sprawiać ogromną radość, bo na pewno nie musiała tego robić. Nie musiała nikomu nic udowadniać, bo to, co miała udowodnić, udowodniła dużo wcześniej. Jak się coś kocha, robi się to z przyjemnością, nawet w wieku czterdziestu kilku lat – podsumowuje rozmówczyni Krzysztofa Łoniewskiego.


Posłuchaj

3:20
Martina Navrátilová – jedna z tenisistek wszech czasów. Rozmowa z Magdaleną Rejniak (Trójka przed południem: Wimbledon 2022 w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Relacji Wimbledonu oraz rozmów i ciekawostek z londyńskich kortów można słuchać codziennie na antenie Trójki oraz na stronie audycji "Wimbledon 2022 w Trójce".

Martina Navratilova 🇨🇿 A Tennis Legend/World of Tennis

***

Tytuł audycji: Trójka przed południemWimbledon 2022 w Trójce
Prowadzi: Piotr Firan
Autor rozmowy: Krzysztof Łoniewski
Gość: Magdalena Rejniak (była tenisistka)
Data emisji: 30.06.2022
Godzina emisji: 10.37

kr


Polecane