Oszczędzajmy wodę! Samorządy apelują o rozsądne gospodarowanie zasobami w czasie upałów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Oszczędzajmy wodę! Samorządy apelują o rozsądne gospodarowanie zasobami w czasie upałów
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej apeluje o oszczędzenie wody. Wydano już ostrzeżenia o możliwości wystąpienia suszy hydrologicznej w niektórych częściach kraju.Foto: Shutterstock

Samorządy apelują o oszczędzanie wody. – Oszczędzajmy wodę szczególnie w okresie upałów i suszy – mówią.  Chodzi przede wszystkim o podlewanie ogródków i upraw wodą z wodociągów gminnych.

  • Od 2015 roku w Polsce mamy permanentną suszę, która zajmuje coraz większy obszar.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już ostrzeżenia o możliwości wystąpienia suszy hydrologicznej w niektórych częściach kraju.
  • Cześć samorządów już teraz boryka się z niedoborem wody, co przejawia się w przerwach w jej dostawie. Władzę apelują o oszczędzanie wody pitnej i niepodlewanie nią upraw i ogrodów. 

– Główny pobór wody generują domy jednorodzinne. Jesteśmy już na maksymalnym poziomie wykorzystania zasobów, które mamy. Zaraz będziemy przekraczać normy na wydobycie wody – podkreślają przedstawiciele gmin.

Do apeli przyłącza się Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Instytucja zwraca się z prośbą o oszczędzenie wody głównie do właścicieli domów jednorodzinnych. – Należy pamiętać, że woda, która mamy w kranach, nie służy do tego, by polewać nią rośliny czy myć samochód. Woda w kranie jest do celów bytowych, Musimy o tym pamiętać. W okresie, w który mamy do czynienia z suszą, a występuje ona praktycznie w całym kraju, powinniśmy pamiętać, żeby nie marnować wody. Łapmy ją, retencjonujmy i wykorzystujmy w okresie braku opadów. Traktujmy ją jak skarb, którego może kiedyś zabraknąć – mówią.

Czytaj także:

Posłuchaj

3:10
Oszczędzajmy wodę! Samorządy apelują o rozsądne gospodarowanie zasobami w czasie upałów (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Oszczędzaj wodę!

Niektóre gminy już oferują mieszkańcom alternatywy i proponują korzystanie z poborów wody przeznaczonej do podlewania upraw. – Na terenie gminy uruchomiliśmy nieodpłatnie dwie możliwości poboru wody do celów oprysku. Można podjechać ze swoim pojemnikiem i napełnić go. To tańsze niż kradzież z hydrantu – wyjaśnia wójt gminy Jastków.

Jak usłyszeliśmy w materiale, tylko w czerwcu na Lubelszczyźnie z każdego metra kwadratowego powierzchni wyparowało 120 litrów wody. IMGW wydało już ostrzeżenia o zagrożeniu suszą hydrologiczną

10 faktów o suszy/Centrum Współpracy i Dialogu UW

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Filip Karman
Data emisji: 30.06.2022
Godzina emisji: 7.13

zch

Polecane