Festiwal Kina i Sztuki On Art – wakacje z ambitnym kinem plenerowym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal Kina i Sztuki On Art – wakacje z ambitnym kinem plenerowym
Festiwal Kina i Sztuki On Art nie skupia się wyłącznie na profesjonalnych twórcach filmowychFoto: shutterstock/Lia Koltyrina

70 filmów w 15 polskich miastach i 20 ciekawych lokalizacjach – już niebawem rozpocznie się 11. edycja Festiwalu Kina i Sztuki On Art. – Kwintesencją Festiwalu jest ogromna różnorodność filmów. Mamy biografie, wideo-arty, filmy dokumentalne i fabularne, krótkie i długie formy. Wspólnym mianownikiem jest sztuka – mówił w audycji "Trójka przed południem" Marcin Dumieński, organizator wydarzenia, które wystartuje w piątek 1 lipca i potrwa do 4 września. Imprezie patronuje radiowa Trójka.

Festiwal Kina i Sztuki On Art. Święto ambitnego kina plenerowego w 15 polskich miastach

Na uczestników tegorocznej edycji plenerowego Festiwalu Kina i Sztuki On Art czeka 70 filmów: to między innymi historie poświęcone Zbigniewowi Beksińskiemu i jego prywatnemu wideoarchiwum; opowieść o Richardzie Demarco od wielu lat zaangażowanym w promocję sztuki z Europy Wschodniej czy dokument o niewidomym Japończyku, który zwiedza galerie, prosząc widzów o opisanie dzieł sztuki.

Festiwal Kina i Sztuki On Art 2022 ma oryginalną formułę: filmy festiwalowe towarzyszą kinom letnim odbywającym się w wielu miastach Polski. Na Festiwal złoży się ponad 200 projekcji w pięknych lokalizacjach, m.in. w warszawskich Łazienkach Królewskich, na Kopie Cwila na warszawskim Ursynowie, w Galerii Miejskiej we Wrocławiu, na Zamku Królewskim w Warszawie czy w Bydgoskim MÓZG-u.

– Kwintesencją Festiwalu jest ogromna różnorodność filmów. Mamy biografie, wideo-arty, filmy dokumentalne i fabularne, krótkie i długie formy. Wspólnym mianownikiem jest sztuka. Na stronie internetowej naszego festiwalu przedstawiamy propozycje dla widzów, którzy mogą sobie coś wybrać, ale też warto zrobić sobie niespodziankę, nie sprawdzając, co będzie wyświetlane, przychodząc i dając się zaskoczyć filmowej formie – zachęcał organizator Marcin Dumieński z Fundacji Rozwoju Kinematografii.

Czytaj także:

Filmy o sztuce i coś dla melomanów

Festiwal Kina i Sztuki On Art nie skupia się wyłącznie na profesjonalnych twórcach filmowych. – W ramach Festiwalu staramy się pokazywać filmy nowe i takie, które nie były pokazywane nigdzie indziej. Zaprezentować mogą się zarówno amatorscy twórcy, jak i profesjonaliści. Każdego roku dostajemy około 700 filmów, z których w tym roku wybraliśmy 70. Głównym kluczem jest to, aby film przedstawiał wysoką formę i żeby dotyczył sztuki  może to być malarstwo, street art, rzeźba. Wachlarz jest bardzo szeroki – tłumaczy gość Trójki.

W programie trwającego całe wakacje wydarzenia znajdzie się też coś dla melomanów. – Dostawaliśmy dużo filmów muzycznych z całego świata i stwierdziliśmy, że wymaga to oddzielnego modułu. W ramach modułu On Art Dance and Music wyświetlamy filmy związane z muzyką, krótkie teledyski i formy muzyczne. We wrześniu będzie również duże, trzydniowe wydarzenie w Warszawie, które będzie dotyczyć wyłącznie filmów muzycznych – zapowiedział Marcin Dumieński.

Patronem 11. edycji Festiwalu Kina i Sztuki On Art jest Program 3 Polskiego Radia.


Posłuchaj

3:54
1 lipca rozpoczyna się 11 edycja Festiwalu Kina i Sztuki On Art. Marcin Dumieński gościem Trójki, cz. 1 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

4:08
1 lipca rozpoczyna się 11 edycja Festiwalu Kina i Sztuki On Art. Marcin Dumieński gościem Trójki, cz. 2 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

  

materiały prasowe materiały prasowe

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Marcin Dumieński (organizator Festiwalu Kina i Sztuki On Art, Fundacja Rozwoju Kinematografii)
Data emisji: 30.06.2022
Godziny emisji: 9.29, 9.36

mat. prasowe/kr

Polecane