"This War of Mine" – gra komputerowa na liście lektur szkolnych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"This War of Mine" – gra komputerowa na liście lektur szkolnych
Gra komputerowa "This War of Mine" opowiada o przetrwaniu w czasie wojny z perspektywy cywilaFoto: mat. prasowe/11 bit studios

Na listę lektur po raz pierwszy w historii polskiego szkolnictwa trafiła gra komputerowa. Wśród propozycji uzupełniających lektury szkolne dla ostatnich klas licealnych znalazła się przygotowana przez 11 bit studio gra "This War of Mine", opowiadająca o przetrwaniu w czasie wojny, inspirowana wydarzeniami z oblężenia Sarajewa z lat 1992-1996. – Gra w atrakcyjny sposób przekazuje wiedzę i poszerza granice wyobraźni – przekonuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

  • Gra komputerowa "This War of Mine" znalazła się na liście nieobowiązkowych lektur szkolnych dla ostatnich klas licealnych. To pierwszy taki przypadek w historii polskiej edukacji.
  • Gra wyprodukowana w 2014 roku przez polskie 11 bit studio opowiada o przetrwaniu w czasie wojny z perspektywy cywila, który musi podejmować decyzje moralne w celu zapewnienia żywności, lekarstw i schronienia.
  • Producent gry "This War of Mine" przygotował scenariusze zajęć szkolnych razem z nauczycielami prowadzącymi zajęcia.
  • Gra "This War of Mine" jest dostępna do pobrania za darmo na portalu gov.pl, w zakładce "Gry w edukacji".

Gra komputerowa "This War of Mine" nieobowiązkową lekturą szkolną

To już oficjalne – gra komputerowa "This War of Mine" stała się nieobowiązkową lekturą szkolną dla ostatnich klas licealnych. To pierwszy taki przypadek w historii polskiego szkolnictwa. 

Wyprodukowana w 2014 roku przez polskie 11 bit studio "This War of Mineopowiada o przetrwaniu w czasie wojny z perspektywy cywila i jest inspirowana oblężeniem Sarajewa przez siły Republiki Serbskiej oraz Jugosłowiańską Armię Ludową z lat 1992-1996. Gracz musi podejmować decyzje moralne w celu zapewnienia żywności, lekarstw i schronienia.

– To rewolucja w polskiej edukacji – przekonuje Justyna Orłowska, pełnomocnik ministra edukacji i nauki do spraw transformacji cyfrowej. – Producent gry "This War of Mine" przygotował scenariusze zajęć razem z nauczycielami prowadzącymi zajęcia, chociażby zajęcia z języka polskiego. Pole do działań jest bardzo szerokie – mówi.

Najczęściej czytane

Koszmar wojny z perspektywy cywila

Gra może być pomocna w nauce przedmiotów humanistycznych. – Przenosimy się do miasta, które może przypominać Warszawę z 1944 roku, czy chociażby niestety Mariupol z roku 2022, czyli miejsce, w którym dzieje się wojna, w którym młody człowiek jest otoczony przez wroga i musi przetrwać. Jak będzie się zachowywał i jakie będzie podejmował decyzje, to jest już w jego gestii – tłumaczy Justyna Orłowska.

Grę cechuje realizm w oddaniu ponurej rzeczywistości towarzyszącej wojnie. – To doświadczenie stworzone jako gra, ale starające się jak najbardziej oddać trudy życia na wojnie, nie tylko fizyczne, ale i emocjonalne. Najgorsze, co jest w tej grze, to próba odpowiedzenia sobie, co ja bym zrobił, jaka jest cena zachowania siebie jako człowieka – opowiada współtwórca "This War of Mine" Przemysław Marszał.


Rewolucja w polskiej edukacji

Wprowadzenie gry do listy lektur to zmiana filozofii myślenia o edukacji, choć dla wielu to pewnie krok zbyt wielki  podsumowuje Bartek Stodolny, ekspert do spraw rynku gier. – Jest jeszcze troszeczkę za wcześnie, żeby pewne osoby zmieniły swoje postrzeganie. To kwestia różnic pokoleniowych i różnic w poglądach. Wprowadzenie gier szerzej do naszej kultury czy edukacji poszerzy horyzonty, ale wydaje mi się, że niezdecydowane osoby nie zmienią zdania.

Grę komputerową "This War of Mine" można pobrać nieodpłatnie z portalu gov.pl, z zakładki "Gry w edukacji".


Posłuchaj

3:10
"This War of Mine". Gra komputerowa po raz pierwszy w historii na liście nieobowiązkowych lektur szkolnych (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

This War Of Mine/11 bit studios

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Aleksander Ziemiańczyk
Data emisji: 30.06.2022
Godzina emisji: 8.14

kr

Polecane