Tusk krytykuje ustalenia szczytu NATO. Fogiel: to powrót do koncepcji "opozycji totalnej"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Sam fakt, że Polsce i innym krajom, które pomagają Ukrainie, należy się nieco więcej, jest podstawą do prowadzenia dalszych rozmów – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, Radosław Fogiel, pytany o ustalenia na szczycie NATO w Madrycie. 

Radosław Fogiel pytany o ustalenia zawarte podczas szczytu NATO w Madrycie dotyczące dodatkowego wsparcia dla krajów, które pomagają Ukrainie (w tym Polski), stwierdził, że daje to podstawę "do dalszych rozmów". Wymienił także trzy najważniejsze uzgodnienia, które wynikają z rozmów przywódców państw NATO

Najważniejsze ustalenia szczytu

 Z punktu widzenia całego NATO: dla niektórych wręcz zaskakująca zgoda Turcji  taka szybka. Ale, że ta zgoda była już w Madrycie, to rzeczywiście duża sprawa. Druga rzecz to zmiana strategicznego myślenia NATO i postrzegania rzeczywistości. Rosja została uznana za przeciwnika i za zagrożenie  wyliczał rzecznik PiS. 

Na uwagę, że Rosja nie została uznana przez NATO wprost "za wroga", Fogiel stwierdził, że "państwa zachodnie mają większą wrażliwość względem Rosji".  W wielu zachodnich stolicach ta wrażliwość na rosyjskie delikatne ego jest większa  dodał. 

Zaznaczył, że trzecim postulatem, który jest sukcesem szczytu NATO, jest wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu.  Przede wszystkim: przeniesienie dowództwa V korpusu armii amerykańskiej na polską ziemię, do Poznania. Do tej pory mieliśmy albo wysuniętą obecność, albo dowództwo szpicy, albo rotacyjną obecność, teraz mamy konkretne dowództwo amerykańskiej armii w Polsce. To jest coś, o co walczyliśmy od dawna  podsumował rzecznik PiS. 

Krytyka opozycji

Opozycja skrytykowała ustalenia szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, twierdząc, że "polskie wymagania nie były wygórowane".  Wszystkie cele, z którymi Polska delegacja jechała na szczyt NATO, zostały zrealizowane. Cele były istotne dla nas  odpowiedział Fogiel. 

– Widzę, że to powrót do koncepcji opozycji totalnej, bliskiej do opozycji "totalitarnej". NATO odnosi sukces, Polska odnosi sukces, NATO się rozszerza. I wychodzi opozycja, która nie jest w stanie znieść, że ten sukces jest za rządów PiS, będzie negować działania Sojuszu – podsumował Fogiel.  Za Donalda Tuska Stany Zjednoczone słowami Baracka Obamy wycofywały się z budowy Tarczy Antyrakietowej. Za dzisiejszych rządów do Polski przyjeżdża dowództwo V korpusu armii amerykańskiej  dodał.

Posłuchaj

14:18
Radosław Fogiel: za Donalda Tuska Stany Zjednoczone słowami Baracka Obamy wycofywały się z budowy Tarczy Antyrakietowej. Za dzisiejszych rządów do Polski przyjeżdża dowództwo V Korpusu Armii Amerykańskiej (Salon Polityczny Trójki/Program 3 PR)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadząca: Beata Michniewicz
Gość: Radosław Fogiel (rzecznik PiS)
Data emisji: 30.06.2022
Godzina emisji: 8.45

as

Polecane