Celebracja działań awangardy. Wystawa "Maszyna wpływu"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Celebracja działań awangardy. Wystawa "Maszyna wpływu"
W CSW Zamek Ujazdowski trwa wystawa "Maszyna wpływu"Foto: mat. pras

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski prezentowana jest wystawa "Maszyna wpływu". Dotyka ona zagadnień takich jak rozwój sztuki w latach 90. oraz opowiada o rozwoju kuratorskim w kontekście tworzenia wystaw. Dlaczego jest tak kontrowersyjna? Co sprawiło, że można oglądać ją w Polsce? 

– "Maszyna wpływu" to wystawa budząca kontrowersje w świecie sztuki. Jest celebracją awangardy oraz pokazaniem ogólnego jej rozwoju. Chodzi tu o awangardę odnoszącą się do Europy Wschodniej, począwszy od lat 90. aż do teraz – mówił w Trójce Aaron Moulton, kurator wystawy. 

– Kurator wystawy odezwał się do nas. Jesteśmy jedną z niewielu instytucji na świecie, która jest w stanie wystawić takie dzieło. Zdecydowaliśmy się to zrobić. Ta wystawa to bardzo odważne dzieło, które dotyka całej Europy Środkowo-Wschodniej, jaką teraz widzimy. Z jednej strony to wystawa sztuki, a z drugiej projekt badawczy  zaznaczył Marcel Skierski, zastępca dyrektora ds. programu CSW Zamek Ujazdowski.

"Maszyna wpływu"

Wystawa konfrontuje nas z dziedzictwem sieci Centrów Sztuki Współczesnej Sorosa. Jak zaznaczają organizatorzy, ważną jej częścią jest obszerne archiwum sieci Centrów Sztuki Współczesnej Sorosa, które umożliwia odwiedzającym refleksję nad praktykami kuratorskimi stosowanymi we wczesnych latach istnienia sieci. Ułatwia ono także zrozumienie wpływów i mechanizmów działających w świecie sztuki. Dzięki wystawie widzowie uzyskują niejako dostęp do pomijanego okresu w historii sztuki ostatnich trzech dekad.

– Wystawa dotyczy estetyki, mechanizmów propagandy i sama w sobie jest jej wyrazem – zaznacza kurator. Jak dodają, ekspozycja pomaga lepiej zrozumieć, w jaki sposób sztuka może być wykorzystywana do sprawowania kontroli nad społeczeństwem.

Posłuchaj

2:54
Celebracja działań awangardy. Wystawa "Maszyna Wpływu" (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wystawę "Maszyna wpływu" można oglądać do 6 listopada w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. 

Maszyna wpływu/Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: M. Kowarski
Data emisji: 29.06.2022
Godzina emisji: 11.32

mat. pras./zch

Polecane