"Miniatury". Zabawa z interakcją w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Miniatury". Zabawa z interakcją w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu
Wystawa "Interaktywny Plac Zabaw" w 2011 rokuFoto: Forum/Anatol Chomicz

Jak w każde wakacje Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu zaprasza najmłodszych do wzięcia udziału w wystawie "Interaktywny Plac Zabaw". Znajdują się tam autorskie struktury i aplikacje sieciowe Pawła Janickiego – prace wykorzystujące obraz z kamery oraz systemy detekcji ruchu i dźwięku, dzięki którym można tworzyć audiowizualne formy i swobodnie eksperymentować z muzyką i obrazem. Wydarzenie, którego tegoroczna odsłona nosi podtytuł "Miniatury", trwa od 26 lipca do 30 września.

Połączenie sztuki i technologii na wystawie "Interaktywny Plac Zabaw. Miniatury"

Już od kilkunastu lat w każde wakacje Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu organizuje wystawę "Interaktywny Plac Zabaw". W tym roku na wydarzeniu pod szyldem "Miniatury" placówka zgromadziła artystyczne prace autorstwa Pawła Janickiego, naszpikowane kamerami oraz systemami detekcji ruchu i dźwięku. 

Jak wyjaśnia autor interaktywnych prac Paweł Janicki, tytułowe "Miniatury" to proste programy, a zarazem dzieła sztuki, działające z poziomu przeglądarki internetowej. – Każda z miniatur bierze sobie na warsztat jakieś ważne pojęcie w sztuce. To są jakby zabawy ideami, które potem można zgłębić. Mamy prace, które bawią się rozszczepieniem obrazu na kolory czerwony, niebieski i zielony, czyli komponenty kolorystyczne, funkcjonujące w historii sztuki wideo. Mamy pracę odwołującą się do kaligrafii, gdzie można gestem albo dotykiem tworzyć animowaną formę przypominającą kaligrafię. Mamy prace, które odnoszą się do syntetycznej natury – to jest zarazem bardzo poważne, bo dotyka kwestii ekologicznych. Jest to twórcze i jednocześnie zabawne, bo pokazuje, w jaki sposób natura nas inspiruje – wymienia artysta.


Najczęściej czytane

Ukłon w stronę ukraińskiego odbiorcy

Wystawa "Interaktywny Plac Zabaw. Miniaturyto przyjazna przestrzeń wspólnego działania i doświadczania sztuki, stworzona również z myślą o ukraińskich dzieciach oraz ich opiekunach. – Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu miało bardzo ścisłe kontakty z Ukrainą już wcześniej, tak że to dla nas naturalna sytuacja. Rzeczywiście wystawa jest w pełni przygotowana do tego, aby młody odbiorca, także ukraiński, czuł się na niej swobodnie. Wszędzie tam, gdzie potrzebujemy wyjaśnień tekstowych, są one przygotowane w języku ukraińskim. Również nasi przewodnicy i przewodniczki mówią po ukraińsku – mówił Paweł Janicki.

Wystawa "Interaktywny Plac Zabaw. Miniatury" w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu przy ulicy Widok 7 będzie dostępna do 30 września.

Posłuchaj

3:11
Wystawa "Interaktywny Plac Zabaw. Miniatury" – interaktywne doświadczanie sztuki w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Piotr Osowicz
Data emisji: 29.06.2022
Godzina emisji: 10.36

kr

Polecane