Tyrada - młody powiew lubelskiego heavy metalu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tyrada - młody powiew lubelskiego heavy metalu
Zespół Tyrada w pełnym składzieFoto: mat. promocyjne

Zafascynowani dokonaniami takich zespołów jak Metallica, Megadeth czy Behemoth cztery lata temu założyli własną grupę, którą nazwali Tyrada. W rozmowie z Michałem Grabkowskim opowiedzieli o swoich początkach, planach i niezależności artystycznej, którą bardzo sobie cenią.

Choć dziś heavy metal jest największą muzyczną miłością członków Tyrady, nie zawsze byli oni fanami tego gatunku. – Heavy metal kojarzył mi się z hałasem i jakąś subkulturą, wokół której krążyły różne historie – mówił w "Dogrywce" gitarzysta Mateusz Kosnowicz. Ostatecznie zmienił zdanie w wieku 14 lat, pod wpływem starszego brata, który puścił mu nagranie koncertu formacji Children of Bodom. – Uderzyło mnie, jaki poziom muzyczny prezentuje ten zespół na żywo. Z tego, co pamiętam, tej nocy nie spałem do rana.

Z kolei wokalista Karol Koter, mając 13 lat, przypadkiem trafił w internecie na muzykę grupy Behemoth, która całkowicie go oczarowała. – Odkryłem, że to jest coś zupełnie innego od tego, co słyszałem do tamtej pory – wspominał gość audycji. Trzeci z zaproszonych muzyków, basista Krystian Kwas, metalem zainteresował się około 15. roku życia, za sprawą twórczości kalifornijskiej formacji System of a Down.

Dla członków Tyrady, grających muzykę z pogranicza thrash i heavy metalu, wzorcem jest też oczywiście Metallica. To właśnie nazwę tego zespołu zgodnie wymienili w audycji, zapytani o to, przed jakim wykonawcą najchętniej zagraliby suport.

Bratnie metalowe dusze

Tyrada powstała w Lublinie w 2018 roku, a jej muzycy poznali się przez ogłoszenie. Szybko znaleźli wspólny język i zaczęli razem grać. – Było o tyle łatwo, że od początku wiedzieliśmy, że chcemy to robić, nie mieliśmy wielkich dylematów, co grać. Byliśmy muzycznie zgrani, mieliśmy podobne wzorce – opowiadali w "Dogrywce". Grupa ma w dorobku dwa albumy: "Adaryt" i "Opium". Choć drugi z nich miał premierę ledwie kilka tygodni temu, artyści już są myślami przy kolejnym krążku, a nawet mają już gotową część materiału. Płyta ma się ukazać w przyszłym roku.

Wszystkie albumy Tyrada nagrywa i wydaje własnym sumptem, co zapewnia muzykom stuprocentową wolność artystyczną. – Nikt nam niczego nie narzuca ani nie sugeruje – mówili goście Grabka. Pytani o inspiracje spoza dziedziny heavy metalu, wymienili muzykę klasyczną oraz dokonania takich zespołów jak Rush, Primus, King Crimson i… Budka Suflera.


Posłuchaj

54:09
Tyrada - młody powiew lubelskiego heavy metalu (Dogrywka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

  1. MEGADETH – "Head Crusher"
  2. TYRADA – "Konfrontacja"
  3. TYRADA – "Mars"
  4. TYRADA – "Letarg"

***

Tytuł audycji: Dogrywka
Prowadzi: Michał "Grabek" Grabkowski
Data emisji: 28.06.2022
Godzina emisji: 22.05

kc

Polecane