Gen. Roman Polko: NATO znów twardo stąpa po ziemi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Nowa koncepcja strategiczna zrywa z hańbiącym, niby-poprawnym politycznie, nazywaniem Rosji partnerem, mimo że wszelkie znaki wskazywały, że to jest agresor - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia generał Roman Polko. 

Jest zgoda Turcji na rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię. Po ponad miesiącu przekonywania władze w Ankarze przestały blokować przyjęcie dwóch krajów nordyckich do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przełomowe okazało się spotkanie przywódców Szwecji, Finlandii i Turcji z sekretarzem generalnym NATO w Madrycie, przed rozpoczęciem szczytu Sojuszu. W planach NATO jest też przyjęcie zaktualizowanej koncepcji strategicznej Sojuszu.

– Jest to naprawdę historyczny szczyt sojuszu NATO. Jest to świetna wiadomość dla Polski, ale przede wszystkim dla Łotwy, Litwy, Estonii  krajów, które są bezpośrednio w tej chwili najbardziej zagrożone  powiedział Roman Polko.

Jak wyjaśnił, przedłużenie granicy o ponad 1300 km spowoduje, że "Rosja nie będzie mogła uderzać bezkarnie w ich kierunku czy w kierunku przesmyku suwalskiego, ponieważ będzie musiała się liczyć z odwetem z tamtego obszaru".

Generał wskazał, że Moskwa "będzie powielać swoją narrację, ale Rosja przecież jest krajem terrorystycznym", który pogwałcił wszelkie zasady.

 Nowa koncepcja strategiczna zrywa z hańbiącym, niby-poprawnym politycznie, nazywaniem Rosji partnerem, mimo że wszelkie znaki wskazywały, że to jest agresor. Teraz NATO znów twardo stąpa po ziemi  ocenił gość Trójki. 

 Francja i Niemcy muszą sobie uzmysłowić, że Putin to nie jest ich kolega, tylko bandyta, nawet jeśli prywatne relacji między nimi były bliskie  podkreślił. 

Pytany o wzmocnienie sił szybkiego reagowania NATO i wzmocnienie wschodniej flanki, Polko podkreślił, że ma to być "300 tysięcy jednoznacznie dedykowanych sił, które będą intensywnie ćwiczyły w rejonie potencjalnych działań". Zwrócił też uwagę na konieczność wypracowania sposobu działania, który nie będzie opóźniał możliwości użycia tych sił, żeby "dowódca nie czekał na decyzje polityczne". 

Wojskowy wskazał, że NATO cały czas pozostaje sojuszem obronnym, ale zaatakowane  w przeciwieństwie do Ukrainy  będzie prowadziło działania odwetowe na terytorium Rosji. 

Najczęściej czytane

Posłuchaj

12:28
Generał Roman Polko o rozszerzeniu NATO o Finlandię i Szwecję oraz o nowej koncepcji strategicznej Sojuszu (Salon Polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: gen. Roman Polko (członek Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności, były szef GROM)
Data emisji: 29.05.2022
Godzina emisji: 8.45

fc

Polecane