Wojciech Skurkiewicz: szczyt NATO w Madrycie może być przełomowy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Kluczową kwestią jest zmiana strategii Sojuszu w stosunku do Rosji, że to nie jest partner, tylko przeciwnik, to jest zagrożenie – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz.

Prezydent Andrzej Duda przybył do Madrytu, gdzie weźmie udział w szczycie NATO. Przywódcy spotkają się w stolicy Hiszpanii, aby omówić wyzwania, przed którymi stoi Sojusz. NATO ma m.in. przyjąć swoją nową Koncepcję Strategiczną, która będzie zawierała cele i zadania na najbliższą dekadę.

Równolegle Rada Ministrów podjęła decyzję o wyrażeniu zgodę na podpisanie protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Szwecji i Finlandii. Oba kraje w maju złożyły wnioski o dołączenie do NATO w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę. Spotkały się jednak ze sprzeciwem Turcji, która oskarżyła je o wspieranie grup, które Turcja uznaje za organizacje terrorystyczne. 

Szczyt NATO. "Rosja przeciwnikiem"

 Jeśli oczywiście będzie wola wszystkich członków NATO do rozszerzenia o dwa kraje - Finlandię i Szwecję - to nie będzie stało nic na przeszkodzie, żeby ratyfikować tę umowę  powiedział Wojciech Skurkiewicz. 

Jak wskazał, rozszerzenie Sojuszu to w praktyce "zwiększenie potencjału na wschodniej flance NATO bardzo duże, ale również na północnej flance".  To są obszary strategiczne z punktu widzenia bezpieczeństwa, dziś można powiedzieć, światowego  ocenił.

Wskazał też, że po akcesji Finlandii i Szwecji "Morze Bałtyckie staje się praktycznie wewnętrznym morzem Sojuszu Północnoatlantyckiego".  Tylko pozostaje eksklawa rosyjska, obwód kaliningradzki, najbardziej zmilitaryzowany fragment na kuli ziemskiej  dodał.

Mówiąc o celach szczytu NATO w Madrycie, ocenił, że kluczową kwestią jest zmiana strategii Sojuszu w stosunku do Rosji.  Że to nie jest partner, tylko przeciwnik, to jest zagrożenie. Jeżeli to przyjmie szczyt NATO w Madrycie, to bez wątpienia będzie to szczyt przełomowy  stwierdził wiceminister.

Gość Trójki mówił też o roli przesmyku suwalskiego i zaangażowaniu Białorusi w agresywne działania Moskwy. 


Czytaj także:

Posłuchaj

10:02
Wojciech Skurkiewicz o szczycie NATO w Madrycie (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Wojciech Skurkiewicz (wiceminister obrony)
Data emisji: 28.06.2022
Godzina emisji: 18.10

fc/mk

Polecane