Czerwiec 1956 w Poznaniu. Historia Romka Strzałkowskiego [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czerwiec 1956 w Poznaniu. Historia Romka Strzałkowskiego [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
28 czerwca w 1956 roku rozpoczął się pierwszy w PRL strajk generalnyFoto: TT/@ipngovpl

Romek Strzałkowski był trzynastolatkiem, który został zastrzelony podczas protestów 28 czerwca 1956 roku w Poznaniu. Zginęło wielu innych, również niewiele starszych od niego. 

Romek Strzałkowski był najmłodszą ofiarą Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Uczeń szkoły muzycznej, utalentowany pianista. 28 czerwca mama wysłała go do sklepu. Do domu już nie wrócił. W Muzeum Czerwca znajduje się przestrzelona koszulka, którą Romek miał na sobie tego dnia.

W tym roku przypada 66. rocznica wydarzeń czerwcowych. Kilka lat temu młody kompozytor Jerzy Fryderyk Wojciechowski skomponował utwór, który miał przypomnieć historię Romka. Wystąpił kolega Romka ze szkoły muzycznej, pianista Jacek Tomaszewski, który opowiada historię dzieci w poznańskich wydarzeniach.

Przyczyny wydarzeń czerwcowych

W latach 50. w fabrykach panowały fatalne warunki pracy. Robotników zmuszano do wyrabiania wyśrubowanych norm. Nikt jednak nie zawracał sobie głowy bezpieczeństwem. Zdarzało się dużo wypadków śmiertelnych, wielu pracowników zostało kalekami. Czarę goryczy przelała informacja o podwyżkach cen żywności. Pod koniec czerwca 1956 roku robotnicy z Cegielskiego wyszli na ulicę. Dołączyli do nich inni. 

poznań 1956.jpg
Poznań 1956 - serwis specjalny

To był pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję, a samo wydarzenie było przez propagandę PRL bagatelizowane jako "wypadki czerwcowe" lub przemilczane.


Przeczytaj także:


Obecnie przez część historyków, i uczestników, Czerwiec 1956 bywa określany jako poznański bunt, rewolta lub powstanie poznańskie. 


Posłuchaj

14:08
"Miał tylko 13 lat" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Miał tylko 13 lat"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska 
Data emisji: 28.06.2020
Godzina emisji: 18.40

Polecane