Oryginalna Enigma z czasów wojny do obejrzenia w Poznaniu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Oryginalna Enigma z czasów wojny do obejrzenia w Poznaniu
W Centrum Szyfrów Enigma nie można się nudzićFoto: Forum / Zuma Press / Dawid Tatarkiewicz

Zbiory Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu wzbogaciły się o oryginalną niemiecką maszynę szyfrującą. To taki sam model, z jakim musieli się zmierzyć polscy kryptolodzy, którzy przyczynili się do pokonania hitlerowskiej armii w czasie II wojny światowej.

Do niedawna zwiedzający poznańskie muzeum mogli obejrzeć jedynie cywilną wersję Enigmy oraz polską replikę tej maszyny. Teraz można tam zobaczyć na własne oczy wojskowy model Enigmy o numerze A7874. Został on wyprodukowany w 1937 roku i był używany przez siły zbrojne oraz służby specjalne III Rzeszy.

Maszyna z łącznicą

Podobnie jak inne modele tego słynnego urządzenia, tak i ten przypomina na pierwszy rzut oka rozbudowaną maszynę do pisania. Ma jednak wbudowany dodatkowy element zwany łącznicą, powodujący znacznie wyższy poziom szyfrowania. –  Z przodu maszyny jest taka klapka, którą można otworzyć i pod nią są otwory i przewody. Operator wykorzystywał tę łącznicę, żeby łączyć poszczególne wtyki, czyli litery, by dodatkowo komplikować ten system i utrudnić zadanie śmiałkom, którzy chcieliby ten szyfr złamać – tłumaczył w Trójce Maksym Kempiński z Centrum Szyfrów Enigma.

Mimo tak zaawansowanych zabezpieczeń kod niemieckiej Enigmy udało się złamać dzięki wysiłkom trzech kryptologów z poznańskiego Biura Szyfrów: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Ich sukces sprawił, że pod koniec wojny niemal cała korespondencja przesyłana pomiędzy oddziałami niemieckich wojsk mogła być odczytywana przez aliantów.

Prezent od tajemniczych przyjaciół

Enigma została przekazana do Centrum Szyfrów przez Agencję Wywiadu, a historia jej pochodzenia nie jest do końca jasna. Wiadomo tylko tyle, że jest to prezent od służb specjalnych sojuszniczego kraju. Z pewnością jest to jeden z najcenniejszych eksponatów poznańskiego muzeum. – Poprzednio eksponowaliśmy polską replikę, która została wykonana na podstawie przedwojennych planów. A ten model idealnie pokazuje zasadę działania Enigmy i wyzwania, z którymi musiało się zmierzyć polskie Biuro Szyfrów – mówił gość "Trójki do trzeciej".

Bilet wstępu do Centrum Szyfrów Enigma nie uprawnia niestety do zabawy tym wyjątkowym eksponatem. Placówka oferuje za to inne atrakcje, wśród których jest możliwość własnoręcznego uruchomienia repliki tzw. bomby kryptologicznej opracowanej przez Rejewskiego. – Na pewno zwiedzający naszą ekspozycję nie mogą się nudzić – zapewniał Maksym Kempiński.


Posłuchaj

5:02
Maksym Kempiński o nowym nabytku Centrum Szyfrów Enigma (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Maksym Kempiński (Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu)
Data emisji: 28.06.2022
Godzina emisji: 13.36

kc

Polecane