Światowe Forum Miejskie w Katowicach. Po raz pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Światowe Forum Miejskie w Katowicach. Po raz pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej
11. World Urban Forum - Światowe Forum Miejskie. Międzynarodowa konferencja organizowana przez ONZ odbywa się w tym roku w Katowicach Foto: PAP/Tomasz Wiktor

W Katowicach trwa Światowe Forum Miejskie – WUF 11. To największa konferencja pod egidą ONZ dotycząca polityki miejskiej i rozwoju miast; po raz pierwszy została zorganizowana w Europie Środkowo-Wschodniej. Hasło tegorocznego forum to "Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości".

Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum) jest organizowane co dwa lata i gości ponad 20 tys. uczestników, w tym przedstawicieli rządów i samorządów, świata biznesu, nauki i organizacji pozarządowych. W 2019 roku agenda ONZ  UN-Habitat – ogłosiła, że to właśnie Katowice będą gospodarzem 11. szczytu. Miasto z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej są współorganizatorami wydarzenia.

Ważne wydarzenie w nadzwyczajnym momencie

Światowe Forum Miejskie to najważniejsze globalne wydarzenie dotyczące polityki, transformacji i rozwoju miast. Uczestnicy omawiają takie tematy, jak: zielona przyszłość miast, innowacje i technologie, planowanie i zarządzanie, przyszłość gospodarki i finansów miejskich, ale nie tylko.

Organizatorzy zwracają uwagę, że wydarzenie odbywa się w nadzwyczajnym momencie  podczas klimatycznego stanu zagrożenia, po pandemii i w trakcie wojny na Ukrainie. Z tego względu, jak mówiła dyrektor wykonawcza agendy ONZ do spraw urbanizacji i osiedli miejskich – UN-Habitat Maimunah Mohd Sharif, program tegorocznego forum spaja nadzwyczajne tematy dyskusji to między innymi kwestie dotyczące uchodźców, kryzysu klimatycznego, pandemii i społecznych napięć.

Katowice  miasto ewoluujące

Dyrektor oceniła, że Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach "jest odpowiednim miejscem do takich dyskusji". "Zostało wybudowane na terenie dawnej kopalni węgla i jest symbolem tego, w jaki sposób miasto może ewoluować z głównego centrum przemysłowego opierającego się na węglu i stali do innowacyjnego miasta, z którym mamy do czynienia dziś, w wymiarze technologii i zielonej gospodarki" wyjaśniła.

Spotkania hybrydowe, najbardziej dostępne

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda powiedział, że dla uczestników przygotowano różne formaty spotkań. "Od takich małych, kilkuosobowych, do dużych, okrągłych stołów, podczas których będziemy dyskutować o sprawach dla nas najważniejszych, najistotniejszych" dodał. Szef resortu przypomniał, że na prośbę Polski do programu wydarzenia dodano temat wojny na Ukrainie.


Przeczytaj także:


Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że po raz pierwszy w historii forum jest organizowane w formie hybrydowej. Ponadto jak zaznaczyła wydarzenie w Polsce jest najbardziej dostępne ze wszystkich dotychczasowych Światowych Forów Miejskich. Doprecyzowała, że chodzi między innymi o usuwanie barier architektonicznych, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły poruszać się swobodnie po Międzynarodowym Centrum Kongresowym, a osoby niewidome korzystały ze znaczników na podłożu i aplikacji w telefonie, która doprowadzi ich do konkretnego miejsca. "I najważniejsze: mamy dyskusje, mamy debatę z osobami niepełnosprawnymi i o nich" podkreśliła wiceminister.


Posłuchaj

3:03
W Katowicach trwa Światowe Forum Miejskie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Wydarzeniu towarzyszą liczne atrakcje, w tym wystawa Urban Expo, koncerty, spotkania z młodymi czy kino miejskie. Forum potrwa do czwartku.

 

WUF11 – Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości | PJM / Fundusze Europejskie

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Agnieszka Jasik
Data emisji: 28.06.2022
Godzina emisji: 14.44

IAR/mk

Polecane