Wimbledon – 145 lat (nie tylko sportowej) tradycji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wimbledon – 145 lat (nie tylko sportowej) tradycji
Wimbledon w 1931 roku. Tenisista Frank Shields w rozgrywce Wielkiego SzlemaFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wystartował Wimbledon – najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy na świecie. O jego początkach w latach 70. XIX wieku, tenisowej modzie, "wimbledonowym" savoir-vivrze, znanych i mniej znanych kibicach tego pięknego sportu i atmosferze na ulicach Londynu mówiliśmy w poniedziałkowym wydaniu "Klubu Trójki".

  • Tenisowy turniej Wimbledon odbywa się w Londynie od 1877 roku, co czyni go najstarszym tego rodzaju wydarzeniem na świecie.
  • Tradycyjnymi barwami Wimbledonu są ciemny fiolet i ciemna zieleń, jednak na turnieju króluje biel, w którą ubrani są zarówno zawodnicy, jak i obecni na trybunach kibice.
  • Przyzwyczajeni do kortów ziemnych tenisiści, zanim wezmą udział w turnieju, często muszą przestawić się na wimbledońskie korty trawiaste.
  • Na Wimbledonie można spotkać najpopularniejsze aktorki i aktorów, ludzi ze sceny politycznej, no i oczywiście członków brytyjskiej rodziny królewskiej.

Wimbledon – najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej sportowy na świecie

Tenisowy turniej Wimbledon odbywa się od 1877 roku, co czyni go najstarszym tego rodzaju wydarzeniem na świecie. Nie tylko najstarszym, ale i najbardziej prestiżowym, bo Wimbledonowi rokrocznie towarzyszy szereg zwyczajów – od dostępnych do kupienia na miejscu truskawek z bitą śmietaną, przez białe stroje, po obowiązkową obecność członków rodziny królewskiej, a nawet… określoną regulaminem długość trawy.

Turniej jest rozgrywany w jednej z 32 dzielnic Wielkiego Londynu – Wimbledonie, położonym w gminie London Borough of Merton. Na tamtejszych kortach trawiastych All England Lawn Tennis and Croquet Club (AELTC) odbywa się co roku, na przełomie czerwca i lipca.


Najczęściej czytane

Tenis – biały sport

Tradycyjnymi barwami Wimbledonu są ciemny fiolet i ciemna zieleń, jednak na turnieju bezwzględnie króluje biel, w którą ubrani są zarówno zawodnicy, jak i oglądający tenisowe zmagania. Jak zwraca uwagę Jarosław Szado, stylista i reżyser pokazów mody w czasie turniejów tenisowych, dzięki Wimbledonowi biel zaczęła kojarzyć się z prestiżem, co zaowocowało o tym, że kolor ten zaczął pojawiać się też na ulicach.

– Moda lubi biały sport. Moda współczesna zaczęła coraz bardziej eksponować ten kolor na wybiegach i na ulicy. Od dwóch lat możemy obserwować białe plisowane spódniczki, koszulki polo, długie kardigany, sukienki z zielonymi wstawkami – wymienia Jarosław Szado.

W XIX wieku Wimbledon był dla zawodników i zawodniczek nie lada wyzwaniem, nie tylko pod względem sportowego wysiłku – kobiety zmuszone były grać w długich sukniach, z krępującym ruchy gorsetem pod spodem, a mężczyźni w długich spodniach. – Wielką rewolucję zrobiła Coco Chanel, która stworzyła białe sukienki do kolan i opaski na głowę. Zaprojektowała je na potrzeby spektakli teatralnych, ale one płynnie przeszły na modę tenisową. W latach 20. XX wieku pojawiły się koszule z nieco krótszym, lekko podwiniętym rękawem. Wtedy też pojawiły się słynne daszki – dodał stylista.

145 lat później wśród kibiców i zawodników wciąż widać biel, jednak stroje są dużo bardziej skąpe i dużo droższe. Wiele z tenisowych gwiazd pojawia się na turnieju w strojach zaprojektowanych przez wielkie domy mody. – Ulica w pobliżu Wimbledonu zostaje zamknięta i tam widzimy wielki pokaz mody. Proszę wyobrazić sobie damy w kreacjach za wiele tysięcy funtów, które przyjeżdżają fantastycznymi samochodami. Po tym, jak usiądą na korcie, zdejmują trampki czy adidasy i wkładają buty za wiele tysięcy funtów – relacjonuje Dariusz Bohatkiewicz, dziennikarz i korespondent TVP w Londynie.


Trawiaste korty Wimbledonu

Oprócz wyglądu graczy na Wimbledonie ważny jest wygląd trawy, która według regulaminu musi mieć długość 8 milimetrów. Przyzwyczajeni do kortów ziemnych tenisiści, zanim wezmą udział w turnieju, często muszą przestawić się na wimbledońskie korty trawiaste. Czym różni się technika gry na zielonych kortach?

– Piłka odbija się wyżej i gra jest szybsza, nie ma tak długich wymian. Na korcie ziemnym często jest to 20–30 uderzeń, natomiast na trawie zdarza się to rzadko. Gra na trawie jest specyficzna i trzeba się przestawić – wyjaśnia Andrzej Fąfara, autor książki "Encyklopedia. Cały ten tenis".

Rodzina królewska na trybunach

Na Wimbledonie można spotkać najpopularniejsze aktorki i aktorów, ludzi ze sceny politycznej, no i oczywiście członków brytyjskiej rodziny królewskiej.  Rodzina królewska ma swoją własną lożę. Największą miłością do tenisa pała Kate Middleton, która w tym roku przyjechała samochodem z tylko jednym ochroniarzem i przebywała na korcie cały dzień. Jest taki zwyczaj, że rodzina królewska swoją lożę pozostawia brytyjskim zawodnikom, którzy w przeszłości zwyciężyli w turnieju. Zdarza się też, że brytyjscy zwycięzcy Wimbledonu otrzymują tytuły szlacheckie – mówi Dariusz Bohatkiewicz.

Posłuchaj

49:55
Rozpoczął się Wimbledon. Tradycje najbardziej prestiżowego turnieju sportowego dawniej i dziś (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Welcome to Wimbledon 2022/Wimbledon

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: Jarosław Szado (stylista, reżyser pokazów mody w czasie turniejów tenisowych), Andrzej Fąfara (autor książki "Encyklopedia. Cały ten tenis"), Dariusz Bohatkiewicz (dziennikarz, korespondent TVP w Londynie)
Data emisji: 27.06.2022
Godzina emisji: 21.08

IAR/kr

Polecane