Iga Świątek i jej pierwszy mecz na Wimbledonie 2022. Co jest potrzebne do sukcesu na korcie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Iga Świątek i jej pierwszy mecz na Wimbledonie 2022. Co jest potrzebne do sukcesu na korcie?
We wtorek wimbledońskie zmagania rozpocznie Iga ŚwiątekFoto: Forum/Ben Solomon/AELTC Pool / PA Images

W Wielkiej Brytanii rozpoczął się najważniejszy tenisowy turniej roku. Swoją przygodę z Wimbledonem po południu rozpocznie numer jeden na świecie wśród singlistek, czyli Iga Świątek. Na jej wygraną czekają nie tylko kibice, ale i młodzi sportowcy, którzy w tej dyscyplinie stawiają dopiero pierwsze kroki. Nad tym, by zawodniczka nie przejmowała się presją, czuwają psychologowie. Co jest potrzebne do osiągnięcia na korcie sukcesów?

  • Liderka rankingu tenisistek Iga Świątek we wtorek rozpocznie swoje zmagania na turnieju Wimbledon 2022. Jej rywalką będzie Chorwatka Jana Fett.
  • Od czasu pierwszych wielkich sukcesów Igi Świątek i Huberta Hurkacza zainteresowanie nauką gry w tenisa bardzo wzrosło. – Dzieci trzeba przede wszystkim zaciekawić, więc ciężka praca jest pomieszana z zabawą – mówi Maciej Mitror, instruktor w jednej ze szkółek tenisowych.
  • Obecnie każdy zawodowy tenisista korzysta ze współpracy z psychologiem sportowym. 

Iga Świątek i jej debiut na Wimbledonie 2022

We wtorek wimbledońskie zmagania rozpocznie Iga Świątek. O 14.30 na korcie centralnym liderka rankingu tenisistek zagra z chorwacką kwalifikantką Janą Fett. 25-letnia Fett na liście WTA jest dopiero 252. Najwyżej – na 97. pozycji – sklasyfikowana była w 2017 roku. Świątek nie miała wcześniej okazji z nią grać. 

Polka jest zdecydowaną faworytką trzeciej w tym sezonie wielkoszlemowej imprezy. Jest niepokonana od 16 lutego i może się pochwalić serią 35 zwycięstw. W tym roku wygrała już sześć turniejów – w Dosze, Indian Wells, Miami, Stuttgarcie, Rzymie oraz wielkoszlemowy French Open w Paryżu.

Najczęściej czytane

Nauka gry w tenisa dla dzieci: zabawa połączona z ciężką pracą

Drogą Igi Świątek chcą kroczyć tysiące polskich dzieci. Pierwsze kroki stawiają w tenisowych szkółkach. Reporter Trójki Michał Fedusio odwiedził jedną z nich. Odbywał się tam akurat trening grupowy. – Klasycznie zaczynamy od rozgrzewki, potem dzieci się bawią, a następnie przechodzimy do pracy. Dzieci trzeba przede wszystkim zaciekawić, więc zabawa jest pomieszana z ciężką pracą – mówi instruktor tenisa Maciej Mitror.

Nie ma wątpliwości, że od czasu pierwszych wielkich sukcesów Igi Świątek i Huberta Hurkacza zainteresowanie nauką gry w tenisa bardzo wzrosło. – W ciągu dwóch lat wiele się zmieniło. Kiedyś tenis uchodził za sport wyszukany i niedostępny dla niektórych sfer – dodaje mężczyzna.

Klucz do sukcesu: talent, ciężka praca i psychiczna odporność

Talent i ciężka praca to dwa składniki, które pomagają, ale nie gwarantują sukcesu. Każdy tenisista uprawiający tę dyscyplinę zawodowo korzysta ze współpracy z psychologiem sportowym. Daje to możliwość wyciszenia swojej głowy i odnalezienia motywacji.

– We współczesnym sporcie, na tym topowym poziomie, obserwujemy pewnego rodzaju zmiany. Sport zaczyna być bardzo mocno skupiony na relacjach – zwraca uwagę Daria Abramowicz, psycholog sportu współpracująca z Igą Świątek.– To wszystko zaczyna się od bardzo prostych, fundamentalnych rzeczy, czyli od wyznaczenia odpowiedniego celu i od codziennej ciężkiej pracy na korcie i poza nim. Bardzo się cieszę, że wypracowałyśmy taki model relacyjny i model współpracy, który pozwala Idze wykorzystywać maksimum potencjału.

To maksimum potencjału kibice mogli obserwować już podczas turniejów na kortach ziemnych. Pora na pierwszą wygraną Igi Świątek na trawie.

Posłuchaj

2:43
Wtorkowy debiut Igi Świątek w ramach Wimbledon 2022. Talent, ciężka praca i psychologiczne wsparcie (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Iga Swiatek - First Practice | Wimbledon 2022/Tennis Point HD

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 28.06.2022
Godzina emisji: 7.09

IAR/kr

Polecane