Kwarki, słonie i pierogi. Polska w pigułce na wystawie w Tarnowie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kwarki, słonie i pierogi. Polska w pigułce na wystawie w Tarnowie
Fragment wystawy "The Amazing Land of Quarks, Elephants and Pierogi"Foto: fot. Przemysław Sroka / archiwum BWA Tarnów

Niecodzienna wystawa pod szyldem "Niesamowita kraina kwarków, słoni i pierogów" dwa lata temu była jedną z wizytówek Polski podczas Expo w Dubaju. Od niedawna można ją też oglądać w Tarnowie, w wersji przystosowanej dla rodzimego odbiorcy.

Na początku była książka. Powstała z okazji obchodów stulecia niepodległości Polski z pomocą zespołu sekcji angielskiej portalu culture.pl i nosiła tytuł "Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words" ("Kwarki, słonie i pierogi: Polska w 100 słowach"). Wśród zawartych w niej słownych wizytówek naszej ojczyzny znalazły się m.in. językowe łamańce, takie jak "gżegżółka" czy "chrząszcz", oraz często używane i wieloznaczne słowa, typu "no". Ich definicje zostały podane w humorystyczny i przystępny sposób, i dodatkowo okraszone zabawnymi ilustracjami. – Zależało nam na tym, żeby ta książka miała nie tylko interesującą treść, ale była też bardzo ciekawa wizualnie – mówiła w Trójce pomysłodawczyni publikacji Magdalena Burdzyńska.

Niesamowita wystawa na Expo

Treści zawarte na kartach książki jej twórcy przełożyli następnie na język wystawy, przygotowanej specjalnie na Expo odbywające się w 2020 roku w Dubaju. Miała ona szyld inspirowany tytułem książki: "The Amazing Land of Quarks, Elephants & Pierogi" ("Niesamowita kraina kwarków, słoni i pierogów") i dzięki swojej niekonwencjonalnej formie wywołała duże zainteresowanie publiczności. – Ten świat jest tajemniczy, wręcz surrealistyczny. Usłyszeliśmy nawet od niektórych widzów odwiedzających wystawę, że jest w tym wszystkim nutka psychodelii – opowiadała Burdzyńska.

Z Dubaju do Tarnowa

Kolejnym krokiem było przeniesienie międzynarodowej wystawy do Tarnowa. Jest ona pokazywana w tamtejszym Biurze Wystaw Artystycznych w formie bardzo zbliżonej do tej, którą mieli okazję podziwiać uczestnicy Expo w Dubaju. Dołożono jedynie polskie tłumaczenia angielskich tekstów, skierowanych w oryginale do zagranicznego odbiorcy, oraz dodatkowe elementy, związane z wydarzeniami, które przez ostatnie cztery lata organizowane były wokół książki. – Bardzo mnie to cieszy, że polska premiera odbyła się w moim rodzinnym Tarnowie, w moim ukochanym BWA – wyznała rozmówczyni Tomasza Miary.


Posłuchaj

7:05
Magdalena Burdzyńska o wystawie "The Amazing Land of Quarks, Elephants & Pierogi" (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wystawę, która do 7 września będzie eksponowana w Pałacyku Strzeleckiego, trzeba zobaczyć na własne oczy, bo – jak stwierdziła Magdalena Burdzyńska – tak mocno działa ona na wyobraźnię, że "trudno to opisać słowami".


Polecane