Oczekiwania większe niż możliwości. Ekspert o wynikach raportu "Młodzi Polacy na rynku pracy"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Oczekiwania większe niż możliwości. Ekspert o wynikach raportu "Młodzi Polacy na rynku pracy"
Na rozmowie o pracę młodzi częściej pytają o zarobkiFoto: Shutterstock.com

– Oczekiwania są o wiele dalej idące niż możliwości, jakie oferuje rynek – mówił w Trójce Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha, komentując wyniki najnowszego raportu "Młodzi Polacy na rynku pracy". Wynika z niego, że zarobki są najważniejszym kryterium przy podejmowaniu pierwszej pracy.

Młodzi, wykształceni ludzie chcą dobrze zarabiać – i nie ma w tym nic dziwnego. Jednak wysokość wynagrodzenia, która jeszcze niedawno zajmowała drugie lub trzecie miejsce w rankingu priorytetów osób poszukujących pierwszej pracy w życiu, teraz wysunęła się zdecydowanie na prowadzenie. Z najnowszego raportu "Młodzi Polacy na rynku pracy" wynika, że blisko 60 proc. badanych na pierwszym miejscu postawiło właśnie godziwe zarobki.

Taka zmiana priorytetów wiąże się zapewne w dużym stopniu z rosnącą inflacją, jednak zdaniem Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha jest to błędne podejście, wynikające z faktu, że młodzi ludzie nie potrafią właściwie ocenić swoich kwalifikacji zawodowych. – Skończenie studiów kwalifikacji w żaden sposób nie daje – mówił w Trójce ekonomista. – Oczekiwania są o wiele dalej idące niż możliwości, jakie oferuje rynek. Stąd później dochodzi do tak dużych rozczarowań i frustracji.

Emerytury ważniejsze niż góry

Według Sadowskiego młodzi Polacy, podejmując pierwszą pracę, nie myślą kategoriami odległej przyszłości. Gość audycji "Pora na Trójkę" dla porównania podał przykład naszych zachodnich sąsiadów i powołał się na słowa nieżyjącego już profesora Wacława Wilczyńskiego. Stwierdził on, że młody Niemiec, przychodząc tuż po studiach do pracy w wielkim koncernie, już na dzień dobry pyta, jaką będzie miał po tej pracy emeryturę. Jednak i taka postawa nie zyskuje aprobaty ekonomistów. – Profesor zauważył, że z takimi ludźmi świata się raczej nie zdobędzie, kiedy już w tym wieku problemem jest wysokość emerytury, a nie możliwość zdobywania gór – mówił Sadowski.


Posłuchaj

3:12
Andrzej Sadowski o wynikach raportu "Młodzi Polacy na rynku pracy" (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Raport "Młodzi Polacy na rynku pracy" przygotowały wspólnie firmy PwC, Well.hr i Absolwent Consulting, biorąc pod lupę 2 tys. osób poniżej 27. roku życia.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Aleksander Ziemiańczyk
Gość: Andrzej Sadowski (ekonomista, Centrum im. Adama Smitha)
Data emisji: 27.05.2022
Godziny emisji: 8.10

kc


Polecane