Rosjanie usunęli polską flagę z cmentarza w Katyniu. Przydacz: będziemy interweniować na poziomie politycznym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Będziemy starali się sukcesywnie naciskać na stronę rosyjską, aby tę flagę przywróciła – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marcin Przydacz, pytany o reakcję MSZ na usunięcie polskiej flagi z cmentarza w Katyniu. – Strona rosyjska zachowuje się agresywnie w polityce zagranicznej, a dodatkowo prowokuje w tematyce historycznej, wiedząc, jak ważną rolę w polskiej historii pełni pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej – podkreślił.

– Dzisiaj zostanie złożona nota do ministerstwa spraw zagranicznych Rosji  powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceszef MSZ Marcin Przydacz, pytany o reakcję na zdjęcie polskiej flagi z cmentarza w Katyniu. – Co do treści, to proszę pozwolić na podejście dyplomatyczne, że najpierw treść otrzymują odbiorcy, a potem będziemy informować publicznie – przyznał dyplomata.

"Będziemy interweniować na poziomie politycznym"

– W relacji polskiego konsula na miejscu doszło do trudnych rozmów z zarządcami cmentarza. Będziemy starali się interweniować na poziomie politycznym – wskazał. – Muszę przyznać, że nie mam przesadnego optymizmu, jeśli chodzi o działanie strony rosyjskiej – ocenił.

Pytany o to, jakiej reakcji należy spodziewać się po stronie rosyjskiej, gość "Salonu politycznego Trójki" odparł, że "bardzo możliwe, że reakcji nie będzie, ale równie możliwe jest, że strona rosyjska odpowie na to swoją notą, próbując eskalować konflikt". – Strona rosyjska zachowuje się agresywnie w polityce zagranicznej, a dodatkowo prowokuje w tematyce historycznej, wiedząc, jak ważną rolę w polskiej historii pełni pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej – zaznaczył.

MSZ gotowe do dalszych działań

– Próba usunięcia polskiej flagi z polskiego cmentarza, co do którego nikt nie zaprzecza, że są tam ofiary mordów sowieckich na polskich oficerach, pokazuje, że władze na Kremlu chcą prowokować, chcą zaogniać te relacje, które i tak są w złym stanie – ocenił.

Posłuchaj

13:55
Marcin Przydacz: w sprawie usunięcia polskiej flagi z cmentarza w Katyniu będziemy interweniować na poziomie politycznym (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+
 

Usunięcie flagi z polskiego cmentarza

Rosyjska administracja usunęła w sobotę polskie flagi z memoriałów w Katyniu, w obwodzie smoleńskim, i w Miednoje, w obwodzie twerskim. – Flagi rosyjska i polska były symbolem przyjaźni między naszymi narodami. Polska zajęła otwarcie wrogą pozycję wobec Federacji Rosyjskiej. W takich warunkach obecność symboli państwowych Rzeczypospolitej Polskiej na terenie memoriałów jest niestosowna – tłumaczyła dyrektor Muzeum Współczesnej Rosji Irina Wielikanowa.

Decyzję o usunięciu flag polskich z polskich mogił w Katyniu i Miednoje podjęło ministerstwo kultury Rosji.

W 1940 roku w Katyniu i Miednoje, na rozkaz Kremla, ponad 20 tys. polskich oficerów zostało rozstrzelanych przez NKWD. Winą za zbrodnię komunistyczne władze do końca lat 80. obarczały hitlerowskie Niemcy.


Czytaj także:

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadząca: Beata Michniewicz
Gość: Marcin Przydacz (wiceszef MSZ)
Data emisji: 27.06.2022
Godzina emisji: 8.45

mb/kr

Trójka, IAR/ mbl

Polecane