Na co wydamy pieniądze tego lata? Raport Związku Banków Polskich

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Na co wydamy pieniądze tego lata? Raport Związku Banków Polskich
Według danych raportu Związku Banków Polskich tego lata w domu planuje zostać 15 proc. ankietowanychFoto: shutterstock.com

Choć w dobie inflacji dwa razy oglądamy każdą złotówkę, wakacje spędzimy głównie w kraju – to wnioski z raportu dotyczącego letnich wydatków Polaków przygotowany przez Związek Banków Polskich. Z dokumentu wynika, że lato ponownie będzie okresem wzmożonych wydatków i to nie tylko na wypoczynek. Na co jeszcze będziemy wydawać  pieniądze tego lata?

  • Z raportu opublikowanego przez Związek Banków Polskich wynika, że za granicę tego lata planuje wyjechać mniej niż 1/5 ankietowanych. Ponad 60 proc. zamierza skorzystać z oferty krajowej;
  • Na wakacje chcemy wydać średnio 1356 zł, co oznacza zwiększenie letniego budżetu o 11 proc.;
  • Według danych raportu Związku Banków Polskich tego lata w domu planuje zostać 15 proc. ankietowanych;
  • Oprócz wyjazdów wakacyjnych Polacy mają zamiar przeznaczyć swoje finanse na takie cele jak m.in.: remont mieszkania, śluby i wesela i wymiana sprzętu radiowo-telewizyjnego oraz gospodarstwa domowego. Co 25. osoba zastanawia się nad zmianą samochodu.

Raport Związku Banków Polskich: Polacy spędzą wakacje głównie w kraju

Pandemia koronawirusa oraz różne obostrzenia z tym związane spowodowały, że w tym roku bardzo aktywnie szukamy wypoczynku. Z pogody i uroków natury chcemy korzystać głównie w kraju. Tę opinię odzwierciedla raport Związku Banków Polskich, z którego wynika, że za granicę tego lata planuje wyjechać mniej niż 1/5 ankietowanych. Ponad 60 proc. zamierza natomiast skorzystać z oferty krajowej. Na wakacje chcemy wydać średnio 1356 zł. Oznacza to zwiększenie letniego budżetu o 11 proc. Według danych raportu Związku Banków Polskich tego lata w domu planuje zostać 15 proc. ankietowanych.

Realia wysokiej inflacji i wzrost cen usług podmiotów turystycznych, wciąż nadrabiających straty z lockdownu, zmuszają do rozsądnego planowania budżetu. – Wyjazdy ośmiodniowe zamieniły się w sześciodniowe. Sytuacja jest podobna, jeżeli chodzi o wyjazdy krajowe – te będą nieco krótsze. Z jednej strony bardzo chcemy jechać, a z drugiej chcemy wydać niewiele więcej pieniędzy niż w latach poprzednich – mówi dr Przemysław Barbrich, dyrektor Zespołu Komunikacji i PR Związku Banków Polskich.


Najczęściej czytane

Polski Bon Turystyczny ważny do 30 września

Planujący pierwsze wakacje od pandemii mogą do końca września skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego. To narzędzie mające na celu wsparcie polskich rodzin i jednocześnie branży turystycznej w okresie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Bon w postaci dokumentu elektronicznego uprawnia do kwoty 500 zł na każde dziecko (i 1000 zł na dziecko ze stwierdzoną niepełnosprawnością). Z jednorazowego bonu w wysokości 500 zł może skorzystać każdy rodzic, o ile dziecko nie urodziło się później niż 18 lipca 2021 roku. 

Oferty na bazie bonu przygotowuje m.in. Dolny Śląsk. – Mamy pakiety, które realizują nocleg w jednym z hoteli i wejście do różnych atrakcji turystycznych, takich jak chociażby zoo i Hydropolis, ale również mniej popularne muzea, które w innych okolicznościach nie byłyby zwiedzane   informuje Jagienka Świetlik-Prus z Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. 


Wydatki nie tylko wakacyjne

Lato oznacza zwiększone wydatki, ale nie tylko na wakacje. Planujemy też drobne inwestycje i budżet na okolicznościowe imprezy. – W raporcie jest mowa m.in. o remoncie mieszkania, o wydatkach okolicznościowych, jak wydatki na śluby i wesela, o wydatkach na wymianę sprzętu radiowo-telewizyjnego, czy gospodarstwa domowego. Co 25. osoba zastanawia się nad zmianą samochodu – wylicza dr Przemysław Barbrich.


Posłuchaj

3:17
Związek Banków Polskich opublikował raport na temat letnich wydatków Polaków (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 27.06.2022
Godzina emisji: 7.10

kr

Polecane