Wakacje w górach. Reportaż o uważności na szlaku [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wakacje w górach. Reportaż o uważności na szlaku [POSŁUCHAJ]
Przed wyjściem w góry sprawdźmy pogodęFoto: Shutterstock.com/Milosz Maslanka

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi zwiększyła się liczba wypadków w górach. W ten weekend TOPR pomagał w Tatrach w sumie 12 osobom. Kilka z nich śmigłowcem przewieziono do szpitala. Były urazy nóg w Koziej Dolince, nad Morskim Okiem czy na Wyżniej Kondrackiej Przełęczy. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Zagubieni na szlaku". 

Inni nie poradzili sobie na szlaku ze względu na zapadający zmrok czy złe warunki pogodowe. W letnich miesiącach dużym zagrożeniem w górach mogą być burze. Dlatego trzeba sprawdzać prognozy i wędrówkę rozpoczynać jak najwcześniej. Gwałtowne załamania pogody zdarzają się po południu czy w godzinach wieczornych – przypominają TOPR-owcy.

Upadek ze szczytu

Tragiczny weekend mają za sobą ratownicy Horskej Záchrannej Služby. W Tatrach Słowackich polska turystka spadła ze szczytu Szatana, z wysokości 100 metrów. Na miejscu stwierdzono zgon.

Te same błędy

Jak zauważają ratownicy TOPR, turyści cały czas popełniają te same błędy podczas wędrówek górskich. Są mało uważni na szlaku, nieodpowiednio ubrani czy słabi kondycyjnie.

Czytaj także:


– Na przykład brak czujności spowodował, że na szlaku zaginęło dziecko. W zeszłym tygodniu rodzice, wędrując do Doliny Pięciu Stawów, stracili z oczu swojego 10-letniego syna i trzeba było uruchomić nasze działania, aby go odnaleźć, na szczęście wszystko skończyło się dobrze – opowiada ratownik TOPR Witold Cikowski.

Posłuchaj

10:12
"Zagubieni na szlaku" (Trójka/Reportaż)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Zagubieni na szlaku"
Autorka reportażu: Monika Chrobak
Data emisji: 29.06.2020
Godzina emisji: 18.44

Polecane