Przesmyk suwalski - "najniebezpieczniejsze miejsce na świecie"?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przesmyk suwalski - "najniebezpieczniejsze miejsce na świecie"?
Polska będzie zabiegać o dalsze wzmocnienie obecności sił NATO na przesmyku suwalskim.Foto: Shutterstock

Polska będzie zabiegać o dalsze wzmocnienie obecności sił NATO na przesmyku suwalskim. To polsko-litewskie pogranicze, będące jedynym lądowym połączeniem państw bałtyckich z resztą krajów NATO. Ponadto przesmyk oddziela rosyjski obwód kaliningradzki od terytorium Białorusi.

  • Podczas szczytu w Brukseli premier Mateusz Morawiecki podniósł kwestię bezpieczeństwa przesmyku suwalskiego.
  • Obszar ma strategiczne znaczenie i może odegrać kluczową rolę w razie konfliktu zbrojnego NATO z Rosją.
  • Polska będzie zabiegać o dalsze wzmocnienie obecności sił NATO na przesmyku suwalskim - zadeklarował szef polskiego rządu. 

Premier Mateusz Morawiecki podniósł kwestię bezpieczeństwa tego strategicznego obszaru podczas unijnego szczytu w Brukseli. Jak relacjonował, Polska i kraje bałtyckie w szczególny sposób zwracają uwagę sojuszników na ryzyka związane z przesmykiem suwalskim. "Z jednej strony będziemy zabiegać o dalsze wzmocnienie obecności sił NATO na przesmyku suwalskim, a z drugiej strony trzeba pamiętać, że już dzisiaj nie zasypiamy gruszek w popiele i polskie wojsko i nasi sojusznicy zwróceni są swoją siłą operacyjną w kierunku wschodnim i w kierunku przesmyku suwalskiego" – zaznaczył.

– W kręgach eksperckich o strategicznym znaczeniu przesmyku mówi się już od lat, wskazując na jego położenie. Dziś przebija się ono również do opinii publicznej. To miejsce o ogromnym znaczeniu. Gdyby miało dojść do ataku Rosji na inne państwa, to wtedy prawdopodobnie zagrożony zostanie także przesmyk. Wojska mogą zaatakować zarówno z terenu Kaliningradu, jak i Białorusi. To miejsce o ogromnym znaczeniu strategicznym – wyjaśniał w audycji "Świat do trzeciej" Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz, reporter i publicysta. 

Czytaj także:

"Najniebezpieczniejsze miejsce na świecie"

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że w Bemowie Piskim na Mazurach stacjonuje Wielonarodowa Batalionowa Grupa Bojowa NATO. Kilka dni temu portal Politico określił przesmyk suwalski mianem "najniebezpieczniejszego miejsca na ziemi".

W ostatnich dniach doszło także do wzrostu napięcia na linii Rosja–Litwa, związanego z wdrożeniem przez Wilno unijnych sankcji zakazujących tranzytu różnych towarów na teren Rosji. W tym przypadku chodzi o obwód kaliningradzki. Wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu będzie jednym z głównych tematów przyszłotygodniowego szczytu NATO w Madrycie.

Posłuchaj

1:40:05
Przesmyk suwalski - "najniebezpieczniejsze miejsce na świecie"? (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Data emisji: 25.06.2022
Godzina emisji: 13.08, 14.07

IAR/zch

Polecane