Antoni Rokicki – "Nasza szkoła" [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Antoni Rokicki – "Nasza szkoła" [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Festiwal ŻUK XL Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w WarszawieFoto: Antoni Rokicki

W pierwszą niedzielę wakacji przedstawiliśmy premierę reportażu o szkole, do której chce się wracać.

Pierwsze miłości i przyjaźnie. Lata beztroskiej zabawy, wyjazdów, imprez. Czas wytężonej nauki, przygotowań do matury, egzaminu na prawo jazdy. Czas poszukiwania własnych dróg:  zawodowych i prywatnych. Szkoła średnia to z pewnością jeden z najintensywniejszych okresów w życiu wielu z nas. Dojrzewamy, marzymy, zdobywamy doświadczenia, które kształtują nasze wyobrażenie o nas i o świecie. 

Na warszawskiej Woli, niedaleko stacji kolejowej Warszawa Ochota, znajduje się XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego. To miejsce z ciekawą historią, które od 70 lat przyciąga ambitnych uczniów. W szkole obowiązuje tzw. inteligencki kodeks etyczny według Stefana Żeromskiego, zatytułowany "Świat jako zadanie". Są w nim opisane wartości, takie jak: wrażliwość, patriotyzm czy chęć zmiany świata na lepsze. Niektórzy absolwenci szkoły wrócili do tego miejsca po latach, ale w nowej roli, jako nauczyciele. 

Lata 90. i liczne zmiany towarzyszące transformacji ustrojowej mocno ukształtowały uczniów: ich relacje z nauczycielami, plany zawodowe i prywatne. Jeszcze większe przemiany nadeszły w ostatnich dwóch dekadach. Niektórzy tuż po napisaniu matury decydują się na roczną przerwę od nauki, wyjeżdżają w daleką podróż. Inni w ogóle nie planują rozpoczęcia studiów. Ale pewne rzeczy pozostają bez zmian. Jedną z nich jest potrzeba życia w przyjaznych relacjach z innymi…

Premierze reportażu towarzyszy rozmowa z autorem – Antonim Rokickim ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. 


Posłuchaj

53:39
"Nasza szkoła" – reportaż Antoniego Rokickiego (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
Antoni Rokicki Foto: Wojciech Dorosz Antoni Rokicki Foto: Wojciech Dorosz


Polecane