Żeglarstwo jak szachy. Dariusz Urbanowicz na Lotos Nord Cup Gdańsk 2022

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Żeglarstwo jak szachy. Dariusz Urbanowicz na Lotos Nord Cup Gdańsk 2022
Zawodnicy na trasie wyścigu klasy laser standard podczas żeglarskich regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020 na wodach Zatoki GdańskiejFoto: PAP/Adam Warżawa

W Gdańsku w piątek 24 czerwca rozpoczęło się prawdziwe święto żeglarstwa – regaty Lotos Nord Cup Gdańsk 2022. Jednym z uczestników wydarzenia jest dziennikarz sportowy Trójki Dariusz Urbanowicz, który w audycji "Bed and breakfast" opowiedział, na czym polega funkcja młynkowego oraz dlaczego żeglarstwo można porównać do szachów.

Dariusz Urbanowicz na Lotos Nord Cup Gdańsk w roli… młynkowego

Rozpoczęły się najpopularniejsze regaty w Polsce – Lotos Nord Cup Gdańsk 2022. Od 24 czerwca do 10 lipca ścigają się żeglarze z 850 załóg w 30 klasach. Zmagania można obserwować z plaż na Stogach, w Górkach Zachodnich i Brzeźnie. 

Jednym z żeglarzy uczestniczących w Lotos Nord Cup Gdańsk 2022 jest Dariusz Urbanowicz, który na pokładzie 20-metrowego jachtu nie znalazł się wcale w roli dziennikarza Trójki, lecz w roli młynkowego (ang. grinder). Na czym ona polega? – Na dużych, 70-stopowych jachtach, takich jak ten, którym płynąłem dzisiaj w nocy, działają ogromne, wielotonowe siły. W związku z tym, aby rozłożyć trochę siłę i dać szansę człowiekowi, używa się specjalnych korb, tzw. pedestalów do wybierania lin. Te liny są nawinięte na kabestany, które są wprawiane w ruch przy pomocy specjalnych młynków. Zatem młynkowi są to osoby, które są takimi fizycznymi pracownikami – wyjaśnił Dariusz Urbanowicz. 


Najczęściej czytane

"Każdy wyścig jest jak rozgrywka szachowa"

Udział w tegorocznym Lotos Nord Cup Gdańsk obudził w dziennikarzu Trójki pewne żeglarskie wspomnienia. – Ponad 20 lat temu brałem udział w dużym projekcie żeglarskim, też jako młynkowy. Mimo że żegluję na co dzień, nie pływałem przez 20 lat na dużych wodach, na dużym jachcie wielkości basenu pływackiego, który jest bardzo szybki, wymaga dużej tężyzny fizycznej i myślenia o bezpieczeństwie – mówił Dariusz Urbanowicz. – To niesamowite wrażenia, polecam każdemu żeglarstwo jako sport, który niesamowicie rozwija – dodał.

Jakie umiejętności rozwija uprawianie tej dyscypliny? – Żeglarstwo to sport, który wymaga naprawdę sporej tężyzny fizycznej. Jeżeli nie ma się siły, naprawdę ciężko cokolwiek zrobić. To również sport, który rozwija szare komórki – każdy wyścig jest jak rozgrywka szachowa. Podejmuje się tam setki decyzji. Jest naprawdę dużo tajemnic, które wiążą się z żeglarstwem i decydują o tym, że jedna łódka płynie szybciej od drugiej. Za tym stoi przede wszystkim myślenie i decyzje, które się podejmuje – odpowiedział Trójkowy dziennikarz.

Posłuchaj

4:50
Dariusz Urbanowicz jako młynkowy na Lotos Nord Cup Gdańsk 2022. Relacja dla Słuchaczy Trójki (Bed and breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Brief dla zawodników - dzień I/Regaty LOTOS Nord CUP Gdańsk

***

Tytuł audycji: Bed and Breakfast
Prowadzą: Piotr FiranRaf Uzar
Gość: Dariusz Urbanowicz (dziennikarz radiowej Trójki, pasjonat żeglarstwa)
Data emisji: 25.06.2022
Godzina emisji: 7.34

kr

Polecane