Festiwal Kina i Sztuki On Art 2022 coraz bliżej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal Kina i Sztuki On Art 2022 coraz bliżej
Festiwalu kina i sztuki On Art 2022 potrwa przez całe lato, od 1 lipca do 4 września (zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock/Vera Petrunina

Na uczestników tegorocznej edycji festiwalu czeka ponad 60 filmów: to między innymi historie poświęcone Zbigniewowi Beksińskiemu i jego prywatnemu wideoarchiwum; opowieść o Richardzie Demarco od wielu lat zaangażowanym w promocję sztuki z Europy Wschodniej czy dokument o niewidomym Japończyku, który zwiedza galerie, prosząc widzów o opisanie dzieł sztuki.

Festiwal Kina i Sztuki On Art 2022 ma oryginalną formułę: filmy festiwalowe towarzyszą kinom letnim odbywającym się w wielu miastach Polski. Na Festiwal złoży się ponad 200 projekcji w pięknych lokalizacjach m.in.: w warszawskich Łazienkach Królewskich, Galerii Miejskiej we Wrocławiu, Zamku Królewskim w Warszawie czy Bydgoskim MÓZG-u.

Festiwal potrwa przez całe lato, od 1 lipca do 4 września. W tym roku do międzynarodowego konkursu filmów o sztuce zakwalifikowały się 62 obrazy z wielu krajów świata, m.in. z Kuwejtu, Meksyku, Japonii czy Singapuru. "Nasza publiczność ma okazję zobaczyć filmy pochodzące z wielu kultur, ukazujące różne oblicza sztuki: malarstwo, rzeźbę, performens, street-art, wideo-art i inne gatunki sztuki współczesnej"  mówi Leszek Wejcman, dyrektor artystyczny Festiwalu. 


materiały prasowe materiały prasowe

Wśród wybranych tytułów znalazły się w większości filmy krótkie, ale też średnio- i długometrażowe. Zaprezentowanych zostanie również kilka poruszających filmów dokumentalnych związanych z osobistościami świata sztuki. "Festiwal nie skupia się wyłącznie na profesjonalnych i znanych artystach. W programie znalazły się również filmy poświęcone twórczości amatorskiej oraz zjawiskom o bardziej naturalnym, ludowym charakterze. Często ich walorem jest autentyczność postawy twórczej i osobistego zaangażowania artystów"  mówi Antoni Burzyński, przewodniczący jury Festiwalu. W tym roku organizatorzy zapowiadają też niespodziankę dla miłośników muzyki i tańca współczesnego: osobną festiwalową imprezę. "W ciągu ostatnich kilku lat zauważyliśmy bardzo duże zainteresowanie – twórców i publiczności – ruchem i tańcem w ujęciu filmowym. Dlatego w tym roku zdecydowaliśmy się powołać dodatkowe, osobne wydarzenie poświęcone tym dwóm dziedzinom sztuki: Festiwal On Art Dance and Music. Pokazy filmów o muzyce i tańcu odbędą się w połowie października 2022 roku na terenie Mińskiej 25 w Warszawie"  dodaje Marcin Dumieński z Fundacji Rozwoju Kinematografii. 


materiały prasowe materiały prasowe

Po więcej informacji zapraszamy na: www.onart.eu.


mat.prasowe/gs

Polecane