Wnioski po szczycie NATO. Kownacki: zielone światło dla Finlandii i Szwecji zmienia geografię bezpieczeństwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Szczyt NATO był sukcesem. Zielone światło dla dołączenia Finlandii i Szwecji do Sojuszu zmienia geografię bezpieczeństwa – powiedział Bartosz Kownacki z Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi Beaty Michniewicz byli również: Maciej Gdula (Nowa Lewica), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska) oraz Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta).

Do spotkania premierów i prezydentów 30. państw Sojuszu Północnoatlantyckiego doszło 29 i 30 czerwca w Madrycie. To był drugi już szczyt od ataku Rosji na Ukrainę.

Bartosz Kownacki z Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że "szczyt NATO był sukcesem". – Zielone światło dla dołączenia Finlandii i Szwecji do Sojuszu zmienia geografię bezpieczeństwa. Ilość wojsk USA w Polsce będzie zwiększana, nie jest to możliwe do zrobienia z dnia na dzień, bo możliwości Amerykanów w tym zakresie są ograniczone – powiedział.

Zdaniem Pawła Kowala z Koalicji Obywatelskiej "Polska ma bardzo mocne karty negocjacyjne i wśród słabości ustaleń ze szczytu NATO należy wymienić to, że jest za mało wojsk NATO w Polsce i za słabe wzmocnienie wschodniej flanki". – Z kolei mocniejszy akcent szczytu to widoczne zjednoczenie Zachodu. Jego kluczem było zwiększenie stałej obecności wojsk NATO w Polsce i na wschodniej flance, dlatego mamy prawo chcieć więcej i mobilizować obóz władzy. Trwa wojna i nie będziemy bili braw, ale pokazywali, co należy zrobić – przyznał.

Paweł Szrot z Kancelarii Prezydenta zauważył, że "wszystkie postulaty na szczycie NATO zostały spełnione – w zakresie militarnym i politycznym Rosja została uznana za przeciwnika". – Wschodnia flanka NATO została wzmocniona. Dowództwo V Korpusu USA będzie w Polsce, kraje bałtyckie zostały także zabezpieczone przez dołączenie Szwecji i Finlandii – mówił.

Maciej Gdula z Nowej Lewicy powiedział, że "istnienie stałych baz w Polsce daje sygnał Rosji, że NATO będzie bronić tego terenu". – Rosyjski atak na Ukrainę pokazał, że nie ma obecnie możliwości zorganizowania szybkiej wojny – dodał.


Posłuchaj

51:27
Bartosz Kownacki, Maciej Gdula, Paweł Kowal oraz Paweł Szrot o madryckim szczycie NATO (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+
***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Maciej Gdula (Nowa Lewica), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Bartosz Kownacki (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 02.07.2022
Godzina emisji: 9.07

dn/mk

Polecane