Maria Konopnicka na imieninach Jana Kochanowskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maria Konopnicka na imieninach Jana Kochanowskiego
"Imieniny Jana Kochanowskiego" - plakat wydarzenia Foto: mat. promocyjne

Imieniny Jana Kochanowskiego to rozmowy o literaturze, koncerty i mecz poetycki, podczas którego dwie drużyny aktorów zmierzą się na interpretacje wierszy. Wydarzenie będzie miało miejsce już po raz dziesiąty. Oprócz stałych punktów przygotowano wiele atrakcji dla dzieci i stoiska najciekawszych polskich wydawnictw.

  • Imieniny Jana Kochanowskiego już po raz dziesiąty odbędą się w Ogrodzie Krasińskich.
  • Tematem przewodnim wydarzenia będzie twórczość jednej z patronek 2022 roku: Marii Konopnickiej.
  • Piknik to okazja do spotkania pisarzy, poetów, ilustratorów, literaturoznawców, dziennikarzy, aktorów... i krasnoludków.

Literacki piknik Biblioteki Narodowej odbędzie się w tym roku już po raz dziesiąty. Tematem przewodnim wydarzenia będzie twórczość Marii Konopnickiej, jednej z patronek 2022 roku. Przywołanie postaci pisarki stanie się pretekstem do rozmów o ukochanych książkach z dzieciństwa oraz o krytyce literackiej.

– Od kilku lat Jan Kochanowski symbolicznie zaprasza różnych gości na swoje imieniny. W poprzednich latach gościliśmy już Zbigniewa Herberta czy Leopolda Tyrmanda. W tym roku na imieninach pojawi się Maria Konopnicka. Jej wizyta nieprzypadkowo zbiega się w czasie z rokiem, w którym obchodzimy jej wspomnienie z okazji 180. rocznicy urodzin – wyjaśniła w Trójce Julia Konopka-Żołnierczuk, wicedyrektor Biblioteki Narodowej.

Posłuchaj

7:12
Maria Konopnicka na imieninach Jana Kochanowskiego (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nie tylko literatura

– W programie wydarzenia znalazła się m.in. gra terenowa dla rodzin z dziećmi. Porozmawiamy również o twórczości Marii Konopnickiej. Myśli się o niej głównie w kontekście krasnoludków, a to była bardzo płodna autorka. Będziemy rozmawiać o jej listach, poezji i w nawiązaniu do twórczości i innych dróg, które podejmowała, o tłumaczeniach oraz krytyce literackiej. Przede wszystkim jednak postać Marii Konopnickiej będzie dla nas inspiracją dla wszystkich wydarzeń, które będą miały miejsce podczas całego dnia – zachęcała.  

"

Imieniny Jana Kochanowskiego odbędą się w Ogrodzie Krasińskich w najbliższą sobotę 25 czerwca.

Czytanie jest przyjemnością, czyli imieniny Jana Kochanowskiego / Polskie Radio


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Julia Konopka-Żołnierczuk (wicedyrektor Biblioteki Narodowej)
Data emisji: 24.06.2022
Godziny emisji: 11.17, 11.28

mat.pras/zch

Polecane